مرکز هیپنوتیزم کابوک

یوگا چیست؟

یوگا چیست؟

چیست؟

● برای آنان كه می‌خواهند آغازگر راه یوگا باشند:

یوگا كلمه‌ای سانسكریت و به معنی وحدت و یكی شدن و همچنین نظم و انضباط است. با تركیب این دو كلمه با یكدیگر می‌توان به مفهوم جدیدی دست یافت كه در واقع همان انضباط در مسیر وحدت است. به‌عبارت دیگر انضباطی كه به یكی شدن درون و بیرون فرد، هماهنگی كلی با هستی و سرور درونی منتهی می‌شود. همه ما آگاهانه یا ناآگاهانه در پی ارتقاء سطح سلامت جسم، روان و خود و سرور درونی هستیم.

هرچند گاهی برای رسیدن به این اهداف از راههایی عجیب و گاهی زیانبار حركت می‌كنیم زیرا در برخی موارد مفهوم سرور و كمال را با لذت و ارضاء شدن مقطعی اشتباه می‌كنیم. به‌همین دلیل برخی از مردم برای رسیدن به این لذتها به سیگار، الكل، مواد مخدر روی می‌آورند غافل از آن‌كه سرور و كمال درونی را نمی‌توان خرید و این ارزشها تنها حاصل مدتها تلاش و حركت مثبت و سازنده هستند. یوگا رعایت نظم و انضباط در آگاهانه و روزمره ماست. هنگامی كه زمام زندگی و اعمال خود را به‌دست می‌گیریم به تواناییهای درونی خود برای رسیدن به سرور یا آنچه در سانسكریت آناندا نام دارد، پی می‌بریم. این قابلیتها، آگاهی و خصوصیات شخصیتی ما را رشد می‌دهد و در سایه انرژی و تمركز مضاعفی كه در ما ایجاد می‌شود در زندگی روزمره خود نیز موفق‌تر و پرتوان‌تر فعالیت خواهیم كرد و این انرژی را به دیگران نیز منتقل می‌كنیم. از سوی دیگر هنگامی كه ما كم انرژی و افسرده باشیم محیط بیرون را نیز دلگیر خواهیم دید و گاهی حتی خود را به‌دیگران نیز منتقل خواهیم كرد.

بیشتر بدانیم
هفت گام اساسی موفقیت آمیز برای غلبه بر استرس

● یوگا چیست و چه چیزی یوگا نیست ؟
تصور برخی از مردم از یوگا مجموعه‌ای از حركات بدنی دشوار و عجیب است. گروهی دیگر تصور می‌كنند كه یوگا مجموعه‌ای از روشهای است. برخی دیگر با دیده ی ترس و احتیاط به آن می‌نگرند و تصور می‌كنند كه یوگا نوعی دین یا مذهب است. اما تمام این تصورات نادرست‌اند. در برخی از شاخه‌های یوگا (به ویژه هاتا یوگا) حركات جسمی فراوان وجود دارد ولی این حركتها تنها فعالیتهای جسمی نیستند بلكه این حركات برای آمادگی در محدوده‌ای وسیع‌تر در زندگی و نظم روحی به‌كار گرفته می‌شوند.

یوگا چیست؟

 

در قلب تمام مدارس یوگا، مدیتیشن در تمام بخشها وجود دارد اما یوگا بیش از مدیتیشن است. یوگا راهی برای زندگی است. حركت در مسیر یوگا با گشودن افقهای تازه در درون ما، احساس هویتی نوین را در ما زنده می‌كند.
زندگی صنعتی، ما را از هویت اصلی‌مان دور می‌كند. ما در زندگی مدرن تشویق می‌شویم كه بسیاری از وقایع و دانستنی ها را بیاموزیم اما هرگز برای شناخت هویت واقعی و درونمان تشویق نمی‌شویم.

هركس كه آن‌قدر سرگردان و نیازمند باشد كه بخواهد از این تفكر عام دوری كند و به سوی خودشناسی گام بردارد، خواه‌نا‌خواه مورد انزوا و تمسخر دیگران قرار خواهد گرفت زیرا آنچه انسان امروز در آن غوطه می‌خورد (كه تنها شامل خوردن، نوشیدن، خوابیدن، كار كردن و … است) طبیعی تلقی می‌شود و بالطبع هر رفتار دیگری غیرطبیعی و ناهنجار است.

در قرن حاضر این تفكر نادرست به‌تدریج جای خود را به سنن گوناگونی داده‌است كه انسان را با ذات و طبیعت اصلی‌اش آشتی می‌دهند.

بیشتر بدانیم
آیا ویژگی‌های شخصیتی شما بستگی به ساختار مغزی‌تان دارد؟

 

در تمام این تفكرات و رویه‌ها : رویاپردازی نورانی، تجربه ، تجربه‌های و سایر تواناییهای روانی وجود دارد. در این روشها همچنین می‌توان به جذبه، حالات عرفانی و بالاتر از همه اینها روشن‌بینی دست یافت.

یوگا با تمام این قابلیتها در دسترس ماست. تمام روشهای خالص یوگا به نحوی با روشن‌بینی سر و كار دارند و این روشن‌بینی با نامهای گوناگونی مانند خودشناسی، وحدت عرفانی، وحدت با ، عروج نهایی، بیدار كردن هستی برتر، عشق بی‌شرط، درك رحمت خالص، صلح كامل و … بیان می‌شود. اما علاوه بر آن، یوگا مجموعه‌ای از اهداف ثانویه مانند سلامت جسمی، ثبات خلقی، هماهنگی و خدمات اجتماعی را نیز به‌همراه دارد.

یوگا چیست؟

 

بر اساس سنن یوگا، روشن‌بینی مانند كوهی است سر به فلك كشیده كه اغلب مردم با آنكه از عجایب و زیباییهای قله آن آگاهند، تنها در دره‌های آن سفر می‌كنند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند گهگاه در دامنه‌های آن تفنن كنند. برخی دیگر هرازگاهی به قله ی آن نگاه می‌كنند اما فاصله ی زیاد از قله مانع حركت آنان می‌شود. در این میان تنها افرادی معدود چنان جدی و پر تلاش و بلند همت‌اند كه سختی صعود از صخره‌ها و دامنه‌ها را به‌جان می‌خرند و به سوی قله روشن‌بینی و خودشناسی حركت می‌كنند و از این میان آنان كه به قله می‌رسند در كمال آرامش و صلح به دامنه كوه می‌نگرند و در انتظار دیگران هستند تا به سوی قله حركت كنند و گاه برخی از آنان حتی پاكی و صفای كوه را ترك می‌كنند و به میان بازار و زندگی روزمره می‌آیند تا دیگران را برای حركت و رسیدن به قله تشجیع كنند.

آواتار ادمین کابوکادمین کابوک

مرکز هیپنوتیزم کابوک

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.
دیدگاه‌ها

0