مرکز هیپنوتیزم کابوک

18روش یوگا و سلامتی

18روش یوگا و سلامتی

18روش یوگا و سلامتی

 

● روی یوگا حساب کنید!

 

اگر به دنبال دلیل می‌ گردید تا تمرینات یوگا را شروع کنید، اینجا 18 دلیل وجود دارد مبنی بر این که یوگا چگونه سلامت شما را بهبود می‌ بخشد. دلایلی کافی برای آنکه زیر انداز خود را پهن کنید.

 

۱) انعطاف‌ پذیر شدن بدن

یکی از سودمندی‌ های اولیه و بسیار مشهود یوگا پیشرفت قابل توجه در انعطاف پذیری بدن می‌ باشد.

در اولین جلسه‌ ی کلاس هرگز نخواهید توانست انگشتان پای خود را لمس کنید چه برسد به اینکه به عقب خم شوید، اما اگر پشتکار داشته باشید به تدریج متوجه می‌ شوید که سختی جای خود را به نرمی

داده و نهایتاً تمام حرکاتی که زمانی غیر ممکن به نظر می‌ رسیدند ممکن می‌ گردند.

چیز دیگری که متوجه خواهید شد این است که انواع و اقسام دردها کم کم ناپدید می‌ گردند. این تصادفی نیست!

تهیگاه (باسن) خشک و غیر قابل انعطاف به دلیل توازن نادرست ران و ساق به مفصل زانو فشار می‌ آورد. همسترینگ (زرد پی‌ های) سفت و سخت به مسطح شدن مهره‌ های کمر منجر می‌ شوند که کمردرد

را به دنبال دارد.

خشکی عضلات، بافت‌ های هم بند و پوشش روی عضلات باعث بد فرم شدن حالت بدن می‌ گردند.

 

۲) آزمونی برای نیرومند شدن

عضلات قوی، کاری بیش از زیبایی انجام می‌ دهند.

عضلات قوی بدن را در برابر مشکلات کمردرد و آرتروز حمایت می‌ کنند و در افراد سالخورده مانع زمین خوردن می‌ شوند. در یوگا نیرومندی عضلات را با قابلیت انعطاف هماهنگ می‌ سازید.

اگر فقط به باشگاه ورزشی بروید و وزنه بلند کنید، قوی خواهید شد اما نرم و قابل انعطاف نه.

 

۳) ایستادن صحیح
سر شما مانند توپ بولینگ است: بزرگ، گرد و سنگین. وقتی سر شما مستقیماً در بالای یک ستون مهره‌ی راست قرار دارد به مراتب کار کمتری برای گردن و عضلات پشت ایجاد می‌ کند تا آن را صاف نگاه دارند.

حالا اگر فقط چند سانتی‌ متر سر خود را جلو ببرید به همین ماهیچه‌ ها فشار وارد می‌ آید.

حالا همین توپ بولینگ به جلو خم شده را ۸ تا ۱۲ ساعت بالا نگاه دارید! از این همه خستگی تعجب می‌ کنید؟ تازه خستگی ممکن است تنها مشکل نباشد. وضعیت گزینی (حالت قرارگرفتن بدن)

ممکن است باعث گردن درد، کمردرد و مشکلات مفصلی و عضلانی گردد.

وقتی قوز می‌ کنید و راه می‌ روید، بدن شما بهای بالایی می‌ پردازد: صاف شدن خمیده گی‌ های طبیعی داخلی در گردن و کمر که موجب درد و آرتروز وخیم ستون مهره‌ ها می‌ گردد.

 

۴) اهمیت مفاصل

هر بار یوگا تمرین می‌ کنید یک حرکت تمام و کمال به مفصل‌ هایتان می‌ دهید. حرکت مفصل‌ ها به پیشگیری از آرتروز دژنراتیو (حاد) کمک می‌ کند.

از طرف دیگر با «فشار آوردن و خیس کردن» بخش‌ ها یی از غضروف که معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌ گیرند ناتوانی در حرکت را تخفیف می‌ دهید. غضروف مفصل مانند اسفنج است.

بیشتر بدانیم
عقده ی حقارت

این اسفنج تنها زمانی مواد مغذی تازه را دریافت می‌ دارد که مایع درون آن با فشار بیرون رفته و مایع جدیدی وارد شود.

بخش‌ های نادیده گرفته شده‌ ی غضروف‌ ها با از دست دادن مواد مغذی درست نهایتاً از بین می‌ روند و استخوان زیر آنها مثل یک پدال کهنه ترمز سر جا باقی می‌ ماند.

 

۵) تق و توق ستون مهره‌ ها!

دیسک‌ های ستون مهره‌ ها، یعنی ضربه‌‌گیر های بین مهره‌ یی که ممکن است دچار فتق شده و روی اعصاب فشار آورند، نیاز به حرکت دارند، این تنها راهی است که دیسک‌ ها مواد مغذی خود را دریافت می‌ کنند.

اگر شما یک تمرین متعادل، ترکیبی از خم شدن به جلو، خم شدن به عقب و چرخش به دو طرف را داشته باشید، می‌ توانید دیسک‌ هایتان را سالم و انعطاف پذیر نگاه دارید.

۶) استخوان‌ ها

شواهد و مدارک موثقی وجود دارد مبنی بر اینکه تمریناتی که در آنها بدن متحمل وزن می‌گردد موجب قوی شدن استخوانها شده، پوکی استخوان را دور نگاه می‌ دارند.

در بسیاری از حرکات یوگا شخص ناگزیر از تحمل وزن خود است. بسیاری از حرکات مانند سگ ( با صورت به طرف زمین) یا سگ ( با صورت و قفسه‌ ی سینه باز به طرف روبرو)

استخوان‌ های بازوها را که بسیار در برابر شکستن‌ های ناشی از پوکی استخوان آسیب پذیرند قوی می‌ سازند.

در تحقیق منتشر شده‌ یی که در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌ آنجلس انجام شد ثابت شده که تمرینات یوگا تراکم استخوان مهره‌ ها را افزایش می‌ بخشند.

یوگا کورتیزول (هورمون مولد استرس) را کاهش داده به نگاهداری کلسیم در استخوان‌ ها کمک می‌ کند.

18روش یوگا و سلامتی

18روش یوگا و سلامتی

18روش یوگا و سلامتی

۷) جاری شدن خون

تمرینات یوگا سبب می‌ گردند خون در رگ های شما جریان کامل‌ تری پیدا کند.

به طور مشخص تمرین رلکسیشن که در یوگا می‌ آورید به جریان خون به ویژه در دست‌ ها و پاها کمک می‌ کند. در این تمرینات اکسیژن بیشتری به سلول‌ های شما می‌ رسد و در نتیجه باعث بهبود کارکرد آنها

می‌شود. در حرکات چرخشی خون‌سیاهرگی از اندام‌های داخلی جمع شده و در زمان اتمام چرخش خون اکسیژن دار وارد اندام‌ ها می‌ گردد.

در حرکات وارونه مثل ایستادن روی سر، ایستادن روی دست و ایستادن روی شانه‌ ها خون سیاه رگی از لگن و پاها به طرف قلب بر می‌گردد و از قلب به شش‌ ها تلمبه می‌ شود تا دوباره اکسیژن دار شود.

اگر پاهایتان به دلیل مشکلات قلبی یا کلیه متورم‌ اند این حرکات به شما کمک می‌ کنند. تمرینات یوگا تراز هموگلوبین و گلبول‌ های قرمز را که اکسیژن را به بافت‌ ها می‌ رسانند افزایش می‌ دهد.

بیشتر بدانیم
درباره ی مراقبه

تمرینات یوگا باعث می‌ شوند تا پلاکت‌ های خون کمتر چسبناک شده و تراز پروتئین‌ هایی که در خون موجب لخته‌ شدن می‌ شوند کاهش یابند. به این ترتیب این تمرینات باعث رقیق شدن خون می‌گردد

و نهایتاً به کاهش سکته‌ های قلبی می‌ انجامد چرا که عامل بسیاری از این سکته‌ ها لخته‌ شدن خون است.

 

۸) درس لنف

هر بار در حین تمرینات عضلات تان را منقبض می‌کنید یا کشش می‌ دهید، هر بار اندام‌ هایتان را به اطراف حرکت می‌ دهید، هر بار به کمک آسانا (حرکت بدن در یوگا) می‌ روید، در آن مستقر می‌ شوید

یا از آن بیرون می‌ آئید به بدن خود شانسی می‌دهید تا بتواند لنف (مایع لزج درون سلول‌های سیستم ایمنی) را زه کشی کند.

این کار به سیستم لنفاوی کمک می‌ کند تا با عفونت بجنگد سلول‌ های سرطانی را از میان بر دارد و از مواد سمی زائد تولید شده بر اثر فعالیت‌ های سلولی خلاص شود.

 

۹) شروع تازه برای قلب

وقتی ضربان قلب خود را در حد تمرینات اروبیک قرار می‌ دهید خطر سکته‌ ی قلبی را کاهش می‌ دهید و افسردگی‌ تان تسکین می‌ یابد. تمرینات یوگا مثل ایروبیک نیستند.

اما اگر با دقت انجام شوند و یا اگر نوع خاصی از یوگا (آشتانگا یوگا) یوگای هشت‌ گانه یا یوگایی که جریان انرژی را در بدن به حرکت در می‌ آورد (flow yoga)، انجام دهید می‌ توانید ضربان قلب خود را در حد

تمرینات ایروبیک قرار دهید. حتی تمریناتی که ضربان قلب را تا آن اندازه بالا نمی‌ برند می‌ توانند شرطی شدن قلب و عروق را بهبود بخشند.

تحقیقات نشان داده‌ اند که تمرینات یوگا موجب کاهش تندی ضربان قلب در زمان استراحت و افزایش آستانه‌ ی مقاومت می‌ گردند، این تمرینات همچنین باعث می‌ شوند شخص حداکثر اکسیژن

را در طی تمرین دریافت نماید که همه‌ ی اینها انعکاسی است از شرطی شدن هوازی.

نتایج یک بررسی نشان داده است کسانی که تنها تمرینات تنفسی یوگا (پرانایاما) را انجام می‌ دهند، می‌ توانند با اکسیژن کمتر تمرینات بیشتری انجام دهند.

 

۱۰) کاهش فشار خون

اگر فشار خون بالا دارید یوگا برایتان سودمند است.

تحقیقاتی در مورد مقایسه (شاواسانا) (حالت نعش) (استراحت عمیق پایان تمرین) و دراز کشیدن ساده روی کاناپه روی گروهی که از هیپرتانسیون رنج می‌ بردند انجام گرفت.

پس از سه ماه کسانی که حالت شاواسانا را انجام داده بودند به میزان ۶/۲ درجه کاهش در فشار خون ماکزیمال و ۵/۱ درجه کاهش در فشار خون می‌ نیمال گزارش کردند.

لازم به ذکر است که هر چه فشار خون اولیه بالاتر باشد کاهش بیشتر خواهد بود.

 

۱۱) نگرانی‌ ها نقش بر آب می‌ شوند!

یوگا تراز کورتیزول (هورمون مولد استرس) را کاهش می‌ دهد. این زیاد مهم نیست؟

بیشتر بدانیم
40 توصیه معنوی از دیدگاه سوامی شیواناندا

پس توجه کنید: به شکل طبیعی غده‌ های آدرنال به عنوان واکنش در برابر بحران کورتیزول ترشح می‌ کنند که به شکل موقت کارکرد سیستم ایمنی را تشدید می‌کند.

اگر تراز هورمون کورتیزول در بدن پس از گذشت بحران بالا باقی بماند به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌‌رساند.

بالا رفتن موقت کورتیزول به حافظه‌ ی دراز مدت کمک می‌کند اما تراز های بالینی بالا باعث ضعف حافظه گردیده و ممکن است به تغییرات دائم در مغز بیانجامند.

به علاوه میزان بیش از اندازه‌ ی کورتیزول با افسردگی، پوکی‌ استخوان (کورتیزول کلسیم ومواد معدنی دیگر را از استخوان‌ ها بیرون کشیده و در ساخته شدن استخوان جدید مداخله می‌ کند)،

فشار خون بالا و مقاومت در برابر انسولین رابطه‌ ی مستقیم دارد.

در آزمایشی که روی موش‌ های بزرگ انجام گرفت، میزان بالای کورتیزول به آنچه که محققان (رفتار پرخوری) می‌ نامند منجر شد (همان حالی که که باعث می‌ شود وقتی ناراحت، عصبانی‌ یا پر تنش هستید تا

می‌ توانید پر خوری می‌ کنید!) بدن این کالری‌ های اضافی را جذب کرده در ناحیه‌ ی شکم به شکل چربی ذخیره می‌ کند که نهایتاً به افزایش وزن، دیابت و حمله‌ ی قلبی می‌ انجامد.

 

۱۲) ساعت خوش!

بی‌ حوصله‌ اید؟ احساس خوبی ندارید؟ به حالت چهار زانوی کامل (لوتوس – نیلوفر) بنشینید. یا نه، یک خم شدن به عقب کامل یا یک کشش عالی به سمت بالا در حرکت ناتاراجاسانا (رقص شیوا)

خوب واقعاً به این سادگی نیست اما نتایج یک بررسی نشان داده که تمرین مرتب یوگا موجب بهبود افسردگی و افزایش قابل ملاحظه‌ ی در تراز سروتونین و کاهش ترازمونوامین اکسیداز

(آنزیمی که موجب تجزیه نوروترانسمیترها می‌شود) می‌ گردد.

براساس تحقیقی که دکتر ریچارد دیویدسن از دانشگاه ویسکانسین انجام داده، قشر مخ در پیش پیشانی چپ در مراقبه کنند گان (مدیتاتورها) فعالیت بالایی را نشان می‌ دهد.

در کسانی که کاملاً وقف مراقبه و تمرین کنند گان دراز مدت هستند فعالیت چشمگیر و زیادی در طرف چپ قابل مشاهده است.

18روش یوگا و سلامتی

18روش یوگا و سلامتی

18روش یوگا و سلامتی

 

۱۳) لاغری!
«کمتر بخور! بیشتر حرکت کن!» این نصیحت حرف بسیاری از کسانی است که رژیم می‌ گیرند تمرینات یوگا در هر دو مورد به شما کمک می‌ کند.

با تمرین منظم چون بیشتر حرکت می‌ کنید بیشتر کالری می‌ سوزانید همچنین به دلیل ابعاد معنوی و احساسی تمرینات یوگا به مسائلی چون اضافه وزن و خوردن در سطح عمیق‌‌تری نگاه می‌ کنید.

تمرینات یوگا می‌ توانند الهام بخش شما باشند تا با آگاهی تمام خوردنی‌ ها را بخورید.

 

۱۴) نمایشی از کاهش‌ ها!

تمرینات یوگا قند خون و LDL (چربی‌ بد) کلسترول را پایین آورده و H.D.L کلسترول خوب را بالا می‌ برد. ثابت شده که این تمرینات در افراد مبتلا به دیابت قند خون را از چند طریق پایین می‌ آورد.

بیشتر بدانیم
آسترال پروجکشن و دستیابی به رکورد آکاشیک

با پایین آوردن ترازکورتیزول و آدرنالین، با تشویق به کم کردن وزن و بالا بردن حساسیت به تأثیرات انسولین. وقتی قند خون پایین می‌ رود خطر عوارض دیابت مانند سکته‌ ی قلبی، از کار افتادن کلیه

و کوری کاهش می‌ یابند.

 

۱۵) امواج مغزی

یک جزء مهم در یوگا تمرکز بر زمان حال است. نتایج بررسی‌ ها نشان داده‌ اند که تمرین منظم یوگا هماهنگی، زمان واکنش، حافظه و حتی بهره‌ ی‌ هوشی را بهبود می‌ بخشد.

کسانی که به شکل منظم مراقبه می‌ کنند می‌ توانند مشکلات را آسان‌ تر حل نموده و اطلاعات را راحت‌ تر به یاد آورند، به این دلیل که افکار مانع تمرکز آنها نمی‌ شوند افکاری که بارها و بارها مانند یک

نوار تکراری در حلقه‌ ی می‌ چرخند.

 

۱۶) مرکز عصب

در تمرینات یوگا تشویق می‌ شوید استراحت کنید، نفس‌ هایتان را کند سازید و بر زمان حال تمرکز داشته باشید.

به این ترتیب تمرینات یوگا با تغییر سیستم عصبی سمپاتیک (یا حالت جنگ و گریز) به سیستم عصبی پاراسمپاتیک موجب توازن می‌ شوند.

سیستم اعصاب پاراسمپاتیک آرام بخش و نشاط برانگیزند، این اعصاب موجب آرام شدن نفس‌ ها و ضربان قلب، کاهش فشار خون و افزایش جریان خون به روده‌ ها و اندام‌ های مولد می‌ گردند که موجب

به وجود آمدن آنچه دکتر هربرت  بنسون واکنش بسط(relaxation respouse) می‌ نامد می‌ گردند.

 

۱۷) تعادل (فضا، مکان)

تمرین منظم یوگا موجب افزایش پروپریوسپشن (درک حس عمقی در درون مغز) یا توانایی حس بدن فیزیکی (زمخت) و اینکه در چه

فضایی قرار دارد و چه می‌کند و خلاصه‌ باعث افزایش تعادل می‌ گردد.

در کسانی که وضعیت‌ گرایی بد بدنی دارند، یا در حرکات شان دچار اختلال می‌ باشند این توانایی بسیار ضعیف است و منجر به بروز مشکلات زانو و کمر درد می‌ گردد.

تعادل بیشتر به معنای زمین خوردن کمتر است. این در مورد سال خوردگان یعنی استقلال بیشتر یعنی دیرتر به خانه‌ ی سالمندان رفتن یا حتی هرگز نرفتن، برای بقیه‌ ی تمرینات تعادلی

مانند درخت Vrikshasana موجب می‌ گردند کمتر احساس تلوتلو خوردن و عدم تعادل کنیم.

 

۱۸) مرکز کنترل

بعضی از یوگی‌ های پیشرفته می‌ توانند به اشکال کاملاً استنثنایی بدن خود را کنترل کنند. کنترل‌ هایی که در بیشتر موارد از طریق سلسله‌ ی اعصاب انجام می‌ گیرند.

دانشمندان یوگی‌ هایی را مورد ارزیابی قرار داده‌ اند که قادرند ریتم ضربان قلب خود را به میل خویش تغییر دهند، اشکال خاص از امواج مغزی را تولید کنند و با یک روش مراقبه‌ ی خاص گرمای دست‌ های خود

را تا ۱۵ درجه فارنهایت بالا ببرند. اگر آنها از یوگا چنین استفاده‌ ها یی می‌ کنند شاید شما هم بتوانید با انجام تمرینات (اگر خیال حامله شدن دارید)

به لگن خود خون بیشتری جاری سازید و یا اگر مشکل بی‌ خوابی‌ دارید هر شب تمرین ریلکسیشن (بسط) انجام دهید.

 

دیدگاه‌ها (0)

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.

*
*

سبد خرید
  • سبد خرید خالی است.
0