نویسنده:
بازدید: 557 بازدید
4 روش اصلی خود هیپنوتیزم

4 روش اصلی خود هیپنوتیزم

شما آموختید که هیپنوتیزم چیست ، معنی حالت خواب مصنوعی یا هیپنوتیزم چیست و هر تصور غلطی که ممکن بود درباره هیپنوتیزم داشته باشید برایتان روشن شد . توضیح دادیم که از طریق خود هیپنوتیزمی می توانید انتظار بدست آوردن چه چیزهایی را داشته باشید تا از آن به صورت یک نیروی همیشگی استفاده کنید . حالا شما آماده اید دستورات  گام به گام حالت خواب مصنوعی و اینکه چگونه  می توانید آرام باشید  را اجرا کنید ، تا در نتیجه  با موفقیت به تلقینهای داده ( self – given ) برای رویارویی  با مشکلات روزانه  ، واکنش نشان دهید . شما قادر خواهید بود روش خود هیپنوتیزمی را برای مشکلات معینی به کار برید ، مانند کنترل هیجانها ، کم کردن وزن ، ترک استعمال دخانیات یا نوشیدن الکل ، غلبه  بر تنبلی ، آموختن تمرکز فکر بهتر ، برطرف کردن تنشهای عصبی و خستگی ، افردگی و بی حوصلگب کمتر ، اصلاح رفتارتان با خود و دیگران ، لذت بردن بیشتر از زندگی و یا هرچیز دیگری که می خواهید بدست بیاورید .

این پست  اهمیت بسیار زیادی دارد ، زیرا کلید تمام مطالب سایت  است . در نتیجه پیشنهاد می کنیم آن را بدقت مطالعه کنید ، و هر چند بار که لازم می دانید بخوانید و هرگام را با دقت و به طور کامل به خاطر بسپارید . 

ابتدا ، تصمیم بگیرید که می خواهید خود هیپنوتیزمی چه کاری برایتان انجام دهد

این مسئله  اهمیت دارد که مروری بر فکر خود داشته باشید و بدانید دقیقاً از خود هیپنوتیزمی چه می خواهید . قبل از اجرای واقعی خود هیپنوتیزمی مطمئن شوید که مفهوم روشنی از آنچه می خواهید انجام دهید ، دارید . ما دریافته ایم که درک مشکل در سطح توصیفی یا خودآگاه ، پیش نیازی عمیقتر از مشکل در سطح نیمه خودآگاه یا غیر بحرانی است .

لیستی از مسئولیتهای شخصیتی که می خواهید از آنها رها شوشد  تهیه کنید .

از خودتان سوال کنید :

کمبودهای من چیست ؟ چه مشکلاتی دارم ؟ این کار را می توانید با نوشتن سوالاتی از خودتان و بررسی جوابهایتان  انجام دهید . در زیر نمونه ای از این پرسشنامه را ملاحظه می کنید :

۱ . آیا من عقده حقارت ( Inferiority complex ) دارم ؟

۲ . آیا من حس بد جلوه دادن ارزشها را دارم ؟

۳ . آیا من اضافه وزن دارم ؟

۴ . آیا کنار آمدن با من مشکل است ؟

۵ . آیا خیلی حسود هستم ؟

۶ . آیا زیاد سیگار می کشم ؟

 ۷ . می خواهم  کاملاً سیگار را ترک کنم یا آن را کم کنم ؟

۸ . آیا پول را عاقلانه  به کار می برم ؟

۹ . آیا کمرویی مفرط رنج می برم ؟

۱۰ . آیا مردم مرا دوست دارند ؟

۱۱ . آیا من خود بیمار انگار هستم ؟

۱۲ . آیا از خود نفرت دارم ؟

۱۳ . آیا به نظر می آید ترسهای مفرط داشته باشم ؟

۱۴ . آیا من مستعد طعنه آمیز  بودن هستم ؟

۱۵ . بزرگترین نقص  شخصیت من چیست ؟

همانطور که قبلاً گفته شد ، این ها فقط سوالهای نمونه  هستند . شما می توانید فهرست سوالات را هر چه طولانی که بخواهید تهیه کنید

فن خود هیپنوتیزمی شامل ۴ مرحله است :

۱ . خود آرامی ( Autorelaxation )

۲ . خود تلقینی ( Autosuggestion )

۳ . خود تحلیلی ( Autoanalysis )

۴ . خود درمانی ( Autotherapy )

گام اول : خود آرامی

برای به وجود آوردن حالت هیپنوتیزمی خود آرامی ، دستورات زیر را بدقت انجام دهید :

۱ . اتاق یا جای دیگری را در منزل انتخاب کنید که مطمئن باشید با تلفن یا سر و صداهای غیر لازم یا مزاحمتهای دیگر ، آشفته نخواهید شد ،اگر نور را کم  کنید و پرده ها را ببندید  آرامش بیشتری خواهید داشت . ما همچنین به تجربه دریافته ایم که موسیقی ملایم اغلب بیماران راسریعتر  به حالت هیپنوتیزمی  خود آرامی می برد .  شاید شما هم بخواهید نوعی موسیقی تسکین دهنده را که منجر به آرامشی شبیه  خواب تجربه کنید.

۲ . روی تختخواب  یا کاناپه ای راحت یا صندلی راحتی ، در حالی که پاهایتان را روی زیر پایی یا هر شیئی ثابت دیگری برای این منظور است میگذارید ، دراز بکشید . تمام لباسهای تنگ را شل کنید .

بیشتر بدانیم
آشنایی با تکنیک های تقویت حافظه

۳ . سه بار نفس عمیق بکشید ، عمیق و آهسته نفس بکشید .چشمهایتان را ببندید .

۴. به خودتان بگویید :

می خواهم تمام عضله های بدنم را سست ( Relax ) کنم  . . . از سرم شروع می کنم تا به پاهایم برسم . . . عضله های صورت و گردنم سست می شوند . . . عضله های شانه ها و سینه هایم سست شدند . . . کم کم دارم شروع می کنم به احساس رهایی از تنش عضله ها . . .بازوهایم سست و نرم شده اند . . . عضله های رانها ، ساق پاهاو پاهایم سست شده اند . . . همان طور که آهسته و عمیق نفس می کشم تمام بدنم کاملاً سست شده است . . . من بکلی سست و آرام شده ام .

۵. در مدت این مرحله خود آرامی به خودتان یادآوری کنید که این سستی یک حالت فکری است ، یعنی رها کردن یا رهایی خود از همه ترسها و فکرهای نگران کننده و اندیشه های نامطبوع  .

۶. همچنین به خودتان بگویید : خود آرامی برای سلامتی من منافع زیادی  به همراه خواهد داشت . من می خواهم هر چه وقت و کوشش که لازم باشد برای انجام فن خود آرامی اختصاص دهم . اگر برای بدست آوردن نتایج فوری موفق نشوم ، دلسرد نخواهم شد.من عاقبت بر هنر خود آرامی تسلط خواهم یافت .  هر بار که آن را انجام دهم راحت تر خواهم شد .

4 روش اصلی خود هیپنوتیزم
در قدیم باور داشتند که با حرکت یک ساعت می توان فرد را هیپنوتیزم کرد

4 روش اصلی خود هیپنوتیزم

روش سریع خودآرامی

 بعد از اینکه روش تجویز شده آرام کردن خودتان هر روز ، بیش از یک هفته ؛ تمرین کردید و معتقد شدید که قادریدکاملاً آرام باشید ، آماده اید تا روش سریعتر خود آرامی را به کار برید . این کار مستلزم به کار بردن کلمه ای کلیدی  یا عبارتی مانندرها کردن ، آرام کردن خود،, کنترل فکر و آرام  شدن است ، می تواند هر کلمه یا عبارت دیگری نیز باشد.

مسئله مهم  این است که این کلمه باید فوراً حالت خود آرامی را به وجود بیاورد . شما باید از قبل تصمیم یگیرید که بمحض اینکه کلمه فرمانی  مخصوص را به خود دادید ، چه خواهید کرد . شما می توانید اشاره ای ضمنی بر بستن چشمهایتان ، کشیدن دو یا سه نفس عمیق و این تلقین که تمام عضله های شما از سر تا پاهایتان ناگهان  سست و نرم شده اند ، داشته باشید .در اشخاص بسیاری شاهد  یک حالت عمیق آرامش ، مانند خواب ، در عرض چند دقیقه بوده ایم ، و می دانیم که این کار انجام شدنی است .آرامش سریع در حالت بیداری نیز می تواند بدست بیاید .

شما کلمه انتخاب شده را به خود می دهید و بسرعت در تمام بدنتان احساس آرامش می کنید . فکرتان ناگهان آرام شده و پذیرای تلقینهامی شود . در حالت هیپنوتیزمی ( خواب مصنوعی ) شما به خودتان تلقین می کنید که از این به بعد هرگاه کلمه انتخاب شده را برای مقصودمعینی از آرامش به کار برید ، آرامش فوراً رخ خواهد داد . وقتی شما راه می روید ، نشسته اید یا رانندگی می کنید ،طبیعتاً چشمهایتان را باز نگه می دارید ، به خودتان می گویید که کاملاً از آنچه در اطرافتان می گذرد در تمام مدت آگاه هستیدو فکرتان را کاملاً کنترل می کنید ، مگر اینکه شما در حالت القای خود آرامی یا همچنین در حالت افزایش پذیرش تلقینهای داده شده به خودباشید .

وقتی که این روش سریع را به وسیله القای آرامش با خواب مصنوعی انجام دادید مثلا برای هیپنوتیزم درمانی، می توانید برای رسیدن به اولین قدم بزرگ در حوزه  پیروزی ، به خود تبریک بگویید . اکنون  آماده اید از ضمیر نیمه خودآگاه خود با فرمان دادن ، دستور دادن و تلقین کردن به او ، یا هر چه که  می خواهید  اسمش را بگذارید ، استفاده کنید .ضمیر نیمه خودآگاه شما هرچه را که از او بخواهید برایتان انجام خواهد داد . به وسیله تکرار و تکرار یک تلقین داده شده به ضمیر نیمه خودآگاه خود ، شما سرانجام به هدفتان ، هر چه باشد ، مانند کاهش وزن ، ترک استعمال دخانیات ، کنترل  خشم یا از میان بردن ترس یا تنفری بخصوص ، خواهید رسید .

چرا هیپنوتیزم راه مناسبی برای برنامه ریری ذهن است؟

راههای گوناگونی برای ساخت الگوهای ذهنی مناسب وجود دارد. اما اکثر آن روش ها گذرا هستند. مثلا فرد با تکرار جملات تاکیدی برای مدت زمانی به نتایجی دست پیدا می کند. اما می بینیم آن نتایج موفقت وگذارا هستند و فرد بعد از گذشت مدت زمانی دوباره به شرایط اولیه خودش بر می گردد. هیپنیوتیزم یک راه سریع و همچنین ماندگار تر است نسبت به روش ها دیگر برای برنامه ریزی ذهن.

بیشتر بدانیم
اعتماد به نفس و مسئول کره های صبحانه

گام دوم : خود تلقینی

به خاطر دارید که هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزمی بر اصل  تلقین پذیری استوار است . همان طور که ما پذیرای تحت نفوذ قرار گرفتن توسط خودمان هستیم .  پذیرش داوطلبانه تلقین ، برای خود هیپنوتیزمی موفق لازم است .

شما می توانید از طریق تلقین پذیری  را در خود افزایش دهید . آزمایش تلقین پذیری آزمایشی است برای تعیین  توانایی شما برای پذیرش و تحت نفوذ قرار گرفتن یک تلقین ، اندیشه یا عقیده ای تصمیم یک کار توسط شخص دیگر یا توسط خودتان به شما داده شده است .

در اینجا به شما سه آزمایش تلقین پذیری داده خواهد شد . برای هیپنوتیزم کردن خود ، هر آرمایشی را که ترجیح می دهید به کار برید :

۱ . آزمایش بستن چشمها

شیئی بالاتر از سطح چشم که فشاری مختصر به چشمها و پلکها  وارد آورد ، انتخاب کنید . همچنین می توانید به نقطه ای روی سقف خیره شوید . سعی کنید پلکهایتان تا شماره ده بسته شود . اگر مایل غیر قابل مقاومتی برای بستن چشمها در موقع یا قبل از اتمام شمارش احساس می کنید ، بدانید در حالت تلقین پذیری افزایش یافته یا خود هیپنوتیزمی هستید . این اولین آزمایش برای تعیین این  است که آیا به خود هیپنوتیزمی رسیده اید یا خیر . اگر در اویل موفق نشدید ، وقت بیشتری به خودتان بدهید . احتمالاً به اندازه کافی آرام نشده اید .

اگر چشمهایتان به طور  غیر ارادی بسته نمی شوند ، آنها را به طور ارادی ببندید و همان طور که در حالت خواب مصنوعی هستید با هر تلقین پس هیپنوتیزمی که میل دارید ، ادامه دهید .

در زیر تلقینهایی داده می شود که می توانید برای انجام آزمایش بستن چشمها به کار برید . عین کلمات را حفظ نکنید ، فقط نوع جمله ها مهم است .

4 روش اصلی خود هیپنوتیزم
4 روش اصلی خود هیپنوتیزم

همان طور که تا ده می شمارم ، پلکهایم خیلی سنگین ، مرطوب و خسته می شوند . حتی قبل از اینکه به شماره ده برسم ، ممکن است لازم باشد چشمهایم را ببندم . لحظه ای که چشمهایم را می بندم ، به حالت خود هیپنوتیزمی خواهم رفت . کاملاً آگاه می بندم . به حالت خود هیپنوتیزمی خواهم رفت . کاملاً آگاه  خواهم بود ، همه چیز را می شنوم و قارد هستم تلقینها را به ضمیر نیمه خودآگاه خود هدایت کنم . یک . . . پلکهایم خیلی سنگین می شوند . . . دو . . . پلکهایم خیلی مرطوب می شوند . . . سه . . . پلکهایم خیلی خسته می شوند . . . چهار . . . بسختی می توانم چشمهایم را باز نگه دارم . . . پنج . . . دارم شروع می کنم به بستن چشمهایم . . . شش . . . پلکهایم بیشتر و بیشتر بسته می شوند . . . هفت . . . کاملاً آرام و آسوده هستم . . . هشت . . . برایم غیر ممکن است پلکهایم را باز نگه دارم . . . نه  . . . چشمهایم بسته شدند ، در حالت خود هیپنوتیزمی هستم . . . ده . . .  می توانم هر تلقین پس هیپنوتیزمی را که بخواهم به خود بدهم .

۲ . آزمایش قورت دادن آب دهان

آزمایش دیگری است که می توانید برای تعیین این که ایا به خود هیپنوتیزمی دست یافته اید یا نه ، انجام دهید . این آزمایش  را می توانید مستقیماً بعد از حالت آرامش, یا به دنبال آزمایش بستن چشمها انجام دهید . این آزمایش به آزمایش قورت دادن مشهور است .  در زیر تلقینهایی داده می شود  که می تواندید از آنها استفاده کنید :

همان طور که تا ده می شمارم و حتی قبل از آن ، میل مفرط غیر  قابل مقاومتی خواهم داشت که یک بار آب دهانم را قورت دهد . تا یک بار این کار را کردم ، این احساس مرا ترک خواهد کرد و دوباره از هر جهت احساس طبیعی خواهم داشت . یک . . . لبهایم خشک هستند . . . دو . . . گلویم دارد خشک می شود . . . سه . . . میل مفرطی برای قورت دادن دارم . . . چهار . . . این میل مفرط قوی تر می شود . . . پنج . . . در گلویم احساس سوزش می کنم . . . شش . . . میل مفرط برای قورت دادن قوی تر و قوی تر می شود . . . هفت . . . احساس غیر ارادی میل مفرط برای قورت دادن قوی تر و قوی تر می شود . . . هشت . . . این احساس غیرارادی میل مفرط برای قورت دادن قوی تر و قوی تر می شود . . .نه . . .  باید آب دهانم را قورت بدهم . . .  ده . . .  یک یار آب دهانم را قورت داده ام و حالا  در حالت خود هیپنوتیرمی  هستم و در ایم حالت پذیرای  بسیاری از تلقینها هستم .

بیشتر بدانیم
هیپنوتیزم و افسانه ساعت جیبی

بعد از این آزمایش  صبر کنید تا بدون تمایلی  آگاهانه آب دهانتان را قورت دهید . وقتی این کار را انجام دهید ، می دانید که حالت افزایش تلقین پذیری را بدست آورده اید . عمل قورت دادن با ضمیر نیمه خوداگاه  شما همان طور که ضمیر خود آگاه به آن دستور داده ، راهنمایی و کنترل شده است . بعد از اینکه آزمایش قورت دادن با موفقیت تمام شد ، می توانید هر تلقینی را که می خواهید به خودتان بدهید .

۳ . آزمایش سوزش  دست

این سومین آزمایشی است که می توانید برای تعیین تلقین پذیری  خود به کار برید . از همان نمونه هایی استفاده کنید که برای آزمایش بستن چشمها و آزمایش قورت دادن آب دهان انجام دادید . به خاطر داشته باشید ، این تلقینها نباید کلمه به کلمه حفظ شوند ، تنها شکل جمله ها مهم است .

همان طور که تا ده می شمارم و حتی قبل از آن ، احساس کمی سوزش یا کِرِختی در دست راستم خواهم داشت . . یک … فکرم را روی دست راستم متمرکز می کنم . . . همان طور که به آن فکر می کنم ، تصور می کنم کاملاً سست شده است . . . دو . . . حالتی مطبوع . . . از سوزش . . . در دستم احساس خواهم کرد . . .  سه . . .  در فکرم . . .  دست راستم را می بینم  . . . سست . . . و سنگین . . .  و خیلی سست است . . . چهار . . . کاملاً آسوده هستم . . . پنج . . . دستم شروع می کند به سوزش . . . شش . . . احساس سوزشی خیلی مطبوع و . . . و آرامبخش . . . دارم . . . هفت . . . این  احساسا قوی تر و قوی تر  می شود . . . هشت . . . احساس خیلی مطبوعی است . . . نه . . . می توانم سوزشی خیلی مطبوع را حس کنم . . . ده . . . حالا در حالت خود هیپنوتیزمی هستم و به خود ، تلقینهای سودمند پس هیپنوتیزمی را می دهم .

اگر ضمیر نیمه خودآگاه  شما غلبه کرده باشد ، در دست راستتان  احساس سوزشی خواهید کرد . به خاطر داشته باشید که بعد از هر آزمایش بدنی ، باید ، دستوری داده شود تا آن حالت را به مرحله عادی برگرداند ، در غیر این صورت ،احساس ملایم سوزش می تواند بعد از اتمام هیپنوتیزم ادامه یابد . برای این منظور به خود بگویید :

احساس سوزش دست من از بین خواهد رفت ، به حالت طبیعی باز خواهد گشت . . . حالا به من ثابت شده است . . . که به حالت هیپنوتیزم رسیده ام . . . هر عضله . . . و عصب . . . در تمام بدنم . . . کاملاً سست شده است . . . به طور فوق العاده ای سالم هستم . . . حالا دستوراتی سودمند به ضمیر  نیمه  خودآگاهم خواهم داد . . .

در این مرحله ، ممکن است شما تلقینهای معینی را به خود بدهید . این تلقینها باید قبل از القا با دقت برنامه ریزی  شود ، تا بدانید که به ضمیر نیمه خودآگاه خود چه بگویید .

این آزمایشها چطور بودند ؟ از تلقین پذیری خودتان مبهوت شدید ، یا فقط عکس العمل نسبتاً خوبی به تلقینهای خودتان داشتید ؟ بدون در نظر گرفتن  این که موفقیت شما چقدر کم یا زیاد بوده است ، به خاطر داشته باشید که قادرید  بهتر این کار را انجام دهید . بله ، منظور ما درست همین است ، موفق خواهید شد . اگر این آزمایشها را با موفقیت تمرین کرده و انجام دهید ، حالت اول یا هیپنوتیزم ساده,, را تجربه کرده اید . حالا شما می توانید نتایج شگفت آوری با به کار بردن تلقین پس هیپنوتیزمی بدست بیاورید . شما شروع خواهید کرد به تجربه کردن قدرت فکر خودتان و بر سرنوشت خود حاکم خواهید شد . همان طور که خود هیپنوتیرمی را تمرین می کنید و آن را به عنوان نیرویی همیشگی به کار می برید ، خواهید دید که کنترل فکرتان می تواند بر عادات شما تاثیر بگذارید . شما به قدرت باطن خواهید  رسید .

شما فن خود آرامی  را آموختید  و خود را برای تلقین پذیری آزمودید . همان طور که قبلاً گفتیم ، همیشه توانایی انجام این کارها را داشته اید و حالا این قدرت را احتمالاً برای اولین بار به کار می گیرید .  تازه کلید قدرت را روشن کرده اید . شما آماده هستید به خود تلقینهایی برای تجزیه و تحلیل  بعضی از مشکلات شخصی ، ترک کردن یک عادت ، پرورش یک شخصیت  بهتر ، یا فرا گرفتن فلسفه زندگی مثبت تر ، بدهید 

بیشتر بدانیم
واقعیات و اشتباهات رایج در هیپنوتیزم

گام سوم : خود تحلیلی

با خود آرامی شروع کنید . با روش بستن چشمها ادامه دهید . سپس به خود تلقین کنید که برای حل مشکل معین خود آماده هستید . هر جنبه آن را تحلیل کنید . هر چقدر که لازم است به گذشته دور برگردید . سعی کنید  با وقایع و پیشامدهای زندگی تان که منجر به پرورش مشکل بخصوصی شده است ارتباط برقرار کنید . این نوع جستجوی روح در طبقه بندی خواب مصنوعی خود تحلیلی قرار می گیرد . توضیح اصطلاح در خودش است و به درک و تحلیل خودتان در هنگام حالت  هیپنوتیزمی خود تلقینی بر می گردد و از این جهت ارزش دارد که فکر شما را با جواب به خیلی از سوالهایی که میل  دارید از خود بپرسید ، روشن می کند :  سوالهایی مانند :

من چه نوع شخصی هستم ؟

چگونه طرز فکر من بر سلامتی ام تاثیر می گذارد ؟

تا چه حد حساس هستم ؟

آیا واقعاً  می خواهم  پیشرفت کنم ؟

چه برنامه هایی برای آینده دارم ؟

آیا والدین  خود را برای کمبود هابم سرزنش می کنم ؟ نظر من در مورد رابطه زناشویی ، عشق و ازدواج چیست؟

از چیزهایی که درباره خود خواهید آموخت ، حیرت خواهید کرد . این روش شما را قادر خواهد ساخت که اشتباهاتتان را بشناسید ، بنابراین اصلاح  کردن آنها برایتان آسانتر خواهد بود . یک یا دو سوال را در نظر بگیرید و سعی کنید هر چه بیشتر به آنها پاسخ دهید, وقتی که خود را از حالت خواب مصنوعی بیدار می کنید ، جوابها را در یک دفتر یادداشت بنویسید  . آنچه را که نوشته  اید بدقت مطالعه کنیدو سعی کنید به این نتیجه برسید که چرا فکر و رفتارتان آنگونه است که عمل می کنید . به خاطر داشته باشید که خودشناسی کلید خود انضباطی است .  دو قسمت جداگانه در دفتر یادداشت خود داشته باشید : یکی با عنوان چه چیزی در مورد خود آموخته ام و دیگری چه گامهایی برای بهبود خود برداشته ام . بزودی در خواهید یافت که فکرتان پیش شرط خود بهبودی خواهد بود . نتایج خوب ، شما را تشویق  می کند  که کار را ادامه دهید . شما متوجه خواهید شد که مجموعه ای جدید از عادات فکری را پرورش می دهید

گام چهارم : خود درمانی

خود درمانی شامل شرطی کردن فکرتان به مثبت فکرکردن و مثبت عمل کردن با استفاده از تلقین پس هیپنوتیزمی است . در این مرحله قادر نیستم دستورات معینی درباره این که چه چیزی به خودتان  بگویید یا چه کاری انجام دهید ، بدهیم ، زیرا این هدف مشخصی که سعی  می کنید به آن دست یابید ، یا مشکل مشخصی  که در نظر دارید حل کنید بستگی دارد . به معنای دیگر ، جزئیات چهارمین گام از خود هیپنوتیزمی ، در پستهای بعدی خواهد شد . برای مثال ، در فصلهای بعدی برای از بین مشکلات مختلف عادتی مانند پرخوری ، افراط در نوشیدن مشروبات الکلی ، استعمال مفرط دخانیات و غیره تلقینهای پس هیپنوتیزمی به شما داده خواهد شد . همچنین در پست های بعدی متوجه خواهید شد که به فهرستی از تلقینهای پس هیپنوتیزمی درباره هیجانات عصبی ، افسردگی ، ترسها و پیشرفت شخصیت دسترسی دارید و می تواند آن را دنبال کنید و این تلقینها می تواند به عنوان راهنمایی برای کمک به شما برای تنظیم آموزشهای خود درمانی مورد استفاده قرار گیرد .

منظور ما از خود درمانی همان خود درمانی با خواب مصنوعی است که  بر این اصل بنا شده است : من می توانم – من باید – من به هدفم خواهم رسید – من آن قدرت فکری را دارم که تلقینهای بخصوص خود داده را قبول و انجام  دهم و مرا قارد خواهد ساخت که تقریباً  هر نقصی را از بین ببرم ، شخصیت خود را بهبود بخشم و فلسفه صحیح تری در مورد زندگی داشته باشم .