مرکز هیپنوتیزم کابوک

کنترل وسواس شستشو با هیپنوتیزم

 

 کنترل وسواس شستشو با هیپنوتیزم

 

 • آیا می دانید یکى از ضررهاى جبران ناپذیر وسواس، اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر است و این خسارت بزرگى است زیرا بازیابى زمان از دست رفته امکان پذیر نیست؟
 • هیچ میدانید وسواس باعث اسراف در مصرف آب یا منابع ارزشمند دیگر است؟
 • آیا از صرف انرژى زیاد براى انجام کارهاى تکرارى خسته شده اید؟
 • آیا افراد خانواده به خاطر این نوع رفتارتان دائماً به شما غر میزنند و موجب رنجش خاطر شما میشوند؟
 • آیا از از انجام کارهاى مهم زندگى از جمله تحصیل یا کارهاى دیگر بازمانده اید؟
 • آیا وسواس باعث از دست دادن تمرکز فکرى تان شده است؟
 • آیا منزوى شدن و کم رنگ گشتن هویت و شخصیت اجتماعى تان روح تان را آزرده؟
 • آیا بخاطر این مسئله با تمسخر و استهزاى دیگران رو به رو شده اید؟

اصلاً وسواس شستشو چیست؟

وسواس شستشو عبارت است از احساسی آزار دهنده مبنی بر اینکه آلودگی‌ها علی‌رغم بارها شستشو هنوز از بین نرفته‌اند. این وسواس یکی از شایع‌ترین انواع اختلال وسواس فکری‌_عملی (OCD) است که البته جزو درمان‌پذیرترین وسواس‌ها نیز به شمار می‌رود.

بسیاری از مبتلایان به این بیماری تصور می‌کنند هرگونه تماس اتفاقی یا قرارگیری در معرض آلودگی‌ها منجر به آلودگی کامل و آسیب جدی می‌شود. بیماری که به‌موجب این طرز تفکر دائما نگران حفظ خود از آلودگی‌هاست، به نظافت و شستشوی افراطی روی می‌آورد، اما باز هم به‌سختی تمیزی می‌کند.

 

علائم وسواس شستشو چیست؟

وسواس شستشو معمولاً به دو شکلِ تردید در مورد تمیزی و تحمل‌ناپذیری این تردید ظاهر می‌شود.

فرض کنید مجبور شده‌اید دست‌تان را در جایی تاریک با فشار آب کم بشویید، اما همین که شستن دست‌ها تمام می‌شود این تردید مثل خوره به جانتان می‌افتد که دست‌تان را خوب نشسته‌اید، حال آنکه سرسختانه باور دارید ادامه‌ی زندگی شما به شستشوی بی‌کم‌ و کاست دست‌ها بستگی دارد.

 

چه احساس آزاردهنده‌ای است مگر نه؟!

این دقیقاً همان تردید جان‌فرسایی است که مبتلایان به وسواس شستشو شب و روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. فرد بیمار برای اینکه از شر این تردید خلاص شود، عمل شستن را به دفعات زیاد تکرار می‌کند و به‌تدریج به مرحله‌ای می‌رسد که دیگر حاضر نیست دست از شستشو بردارد.

اساساً وقتی فردی تسلیم این پنداشت می‌شود که باید فعل شستن را بدون نقص انجام بدهد، نگرانی پیرامون لزوم تمیزی کامل و نیاز به پرهیز از آلودگی‌ها در ذهنش قوت می‌گیرد، تا آنجا که دیگر امکان تمیز شدن در حد لازم به‌ سادگی میسر نیست.

 

تردید در مورد تمیزی برای مبتلایان به وسواس شستشو تحمل‌ناپذیر است. یک فرد غیر وسواسی حتی اگر از تمیزی کامل دست‌ها به دلیل شستن در جایی تاریک و با فشار آب کم مطمئن نباشد، از این مسئله با بی‌اعتنایی عبور خواهد کرد، درحالی که تحمل احتمال تمیزی ناقص برای مبتلایان به وسواس شستشو به‌راحتی‌ امکان ندارد.

 

فرد بیمار حتی اگر چیزی را ۹۹ درصد تمیز بداند، از فکر یک درصد کثیفی باقی‌مانده به وحشت می‌افتد و همین مقدار ناچیز را مضر و کشنده تلقی می‌کند. این قبیل افراد حتی زمانی که احساس می‌کنند همین مقدار تمیزی کافی و رضایت‌بخش است، باز هم احساسی آزاردهنده از درون به آنها نهیب می‌زند که این بار همان مقدار جزئی آلودگی کار دست‌شان خواهد داد.

 

علل وسواس شستشو چیست؟

عوامل متعدد زیست‌شناسی، روانشناختی و محیط زیستی در این امر دخالت دارند.

 

عوامل مختلفى ممکن است باعث بروز این بیمارى شود:

 •  گاهى ترشح ناموزون بعضى مواد شیمیایى در باعث به وجود آمدن این بیمارى مى شود.
 •  اضطراب نیز یکى از عوامل این بیمارى است که البته گاهى علت آن اضطراب نیز براى فرد مبتلا به وسواس معلوم نیست.
 •  گاهى بر اثر یک اتفاق مشکل آفرین و پرفشار مثل یکى از نزدیکان یا بعضى مسائل جنسى یا بیمارى وسواس رخ مى دهد.
 •  عقده هاى فرو خورده، ناکامى هاى درون ریخته شده نیز گاهى باعث این بیمارى مى شود.
 •  گاهى نیز احساس گناه کار بودن باعث وسواس شدن است.

 

مبتلایان به وسواس شستشو علل مختلفی را برای شستشوی افراطی عنوان می‌کنند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 • از آسیب زدن به خود ؛ این افراد با خودشان فکر می‌کنند که اگر به اندازه‌ی کافی تمیز نباشند، به طریقی در معرض آسیب قرار می‌گیرند و عواقب آن برای‌شان تحمل‌ناپذیر است.
 • ترس از آسیب زدن به دیگران ؛ ترس از آلوده کردن غیرعمدی اطرافیان است که با عنوان وسواس احساس مسئولیت نیز شناخته می‌شود.
 • ترس از حشرات ؛ تفاوت این نوع ترس با فوبیای حشرات این است که فرد مبتلا به فوبیای حشرات قبل از هر چیز از گزیده شدن وحشت دارد، اما برای فرد مبتلا به وسواس شستشو، همه‌ی حشرات به این علت شدیداً هراس‌انگیزند که ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های مرتبط با حشرات و بروز عواقب تحمل‌ناپذیر شوند.
 • پاکسازی آلودگی‌های فکری ؛ درگیری‌های ذهنی و استرس‌های روزانه یکی از دلایلی است که سراغ تمیزکاری خانه می‌رویم. درواقع سعی می‌کنیم با نظافت خانه و خسته کردن خودمان، به نوعی دغدغه‌هایمان را هم فراموش کنیم.

 

آیا با هیپنوتیزم می‌توان وسواس را درمان کرد؟

 

هیپنوتراپی آرامش را در سرتاسر وجود شما میگستراند و به شما در یک سطح ناخودآگاه به تغییر الگوهای فکری کمک می کند.

هیپنوتراپی با ذهن ناخودآگاه کار می کند، بخشی که از آن آگاهی نداریم یا می توانیم به طور عادی نفوذ کنیم.

هیپنوتراپی با قرار دادن شما در حالت آرام به طوری که هیپنوتراپیست می تواند به این بخش از ذهن دسترسی داشته باشد. پس از دسترسی، آنها می توانند با استفاده از تکنیک های پیشنهادی آن را تحت تاثیر قرار دهند.

 

بنابراین این درمان می تواند تغییری در الگوهای تفکر ایجاد کند و در یک سطح عمیق تر کار کند. هدف این است که راه خود را برای تفکر تغییر دهید تا بتوانید OCD را کنترل کنید و علائم اضطراب را کاهش دهید.در ساده ترین سطح، هیپنوتیزم باعث آرامش عمیق می شود، که به خنثی کردن اضطراب بیمار OCD کمک می کند.

از مزایای

تکنیک های هیپنوتیزم یک بیمار را قادر می سازد بدون شناسایی با آنها “ و خواست های OCD” را شناسایی کند، بنابراین احتمالا قادر به انجام رفتار اجباری همراه است.

تکنیک های انسانی در حوزه هیپنوتیزم بسیار موثر هستند، زمانی که فرد توانسته است به این سطح از عدم شناخت از حالت انسانی در آن بپردازد که با افکار و تمایلات OCD بمباران شده است.در اینجا ما می خواهیم توجه خواننده را به تفاوت بین درمان شناختی و هیپنوتیزم برسانیم.

 

درمان شناختی، گفتار درمانی ذهن آگاهانه را در بر می گیرد که تنها 10٪ ذهن انسان است. ابزار هیپنوتیزم، ذهن ناخودآگاه را درگیر می کند تا 90٪ دیگر ذهن انسان را وارد کند. ما می توانیم به طور موثر از پیشنهاد هیپنوتیزم استفاده کنیم، تقویت نفس و خستگی اضطراب را انجام دهیم. از سوی دیگر، هیپنوتراپی روند بازگشت به صحنه اصلی زندگی بیمار است که اضطراب عمیق آغاز می شود.

 

تکنیک رفتاردرمانی وسواس مواجهه و پیشگیری از پاسخ است. هیپنوتیزم می‌تواند همکاری فرد در اجرای این تکنیک را افزایش داده و سرعت درمان را بالا ببرد.
معمولا افراد وسواسی و خصوصا شخصیت‌های وسواسی ذهن نقاد قدرتمندی دارند که کنترلی روی آن ندارند و این عامل باعث می‌شود که هیپنوتیزم آنها با سختی جلو برود و به تکنیک‌های پیشرفته‌تر از جمله هیپنوز اریکسونی نیاز باشد. تکنیک AR و پیدا کردن ریشه روانشناختی بیماری در کودکی نیز می‌تواند در درمان این رفتار موثر باشد.

گذشت زمان و تکرار رفتار و افکار وسواس گونه موجب سخت تر شدن درمان وسواس می گردد. هیپنوتیزم درمانی به همراه مشاوره های پزشکی از روشهای موثر در درمان وسواس است.

اگر شما یا بیماران خود از OCD رنج می برید …  هیپنوتیزم فقط یک راه حل است. درمانگران با بازگشت به علت اصلی رفتار اجباری، درمانگران می توانند شروع به درمان آن در ریشه کنند. هیپنوتراپی نه تنها به درمان OCD کمک می کند. مسائل بی شماری می توانند از توانایی دسترسی به ناخودآگاه استفاده کنند که یک هیپنوتراپیست آموزش دیده می تواند به دست آورد.

 

** فایل اصلی خود هیپنوتیزم

روش استفاده: افرادی که با معضل وسواس شستشو دست و پنجه نرم می کنند بصورت ناخودآگه مقاومت سختی در برابر درمان خصوصاً هیپنوتیزم شدن از خود نشان میدهند که در این فایل با بکارگیری تنفس پریودیک و روش اجباری ، پذیرش و تسلیم شدن در برابر هیپنوتیزم شدن بسیار آسان و مشتاقانانه خواهد شد

پس برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه و موثر لازم است که در طول روز یک ساعت و زمان مشخصی جهت تمرین انتخاب شود و ترجیحاً صبح بعد از بیدار شدن و یا شب در زمانی که آرامش بیشتری دارید با این فایل تمرین کنید.

این فایل که زمان آن 26 دقیقه است شامل تکنیک هیپنوتیزم به روش تکنیک اشپگل و پیشرونده ی جاکوبسون و تصویر سازی به کمک متد ویلیام جیمز، تثبیت خلسه و افزایش عمق خلسه ، تکرار جملات تاکیدی ، و سپس خروج از حالت خلسه است.

قوانین ارسال دیدگاه

 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کنترل وسواس شستشو با هیپنوتیزم”
0