نویسنده:
بازدید: 227 بازدید
شرطی شدن در هیپنوتیزم

شرطی شدن در هیپنوتیزم

 کاربرد قانون بازتاب شرطی در هیپنوتیزم

به زبان ساده “قانون پاولف” یا “قانون بازتاب شرطی” قانونی است که با یک محرک برنامه ریزی شده در حالت خلسه، یک پاسخ و عکس العمل در حالت عادی را ایجاد می کند.

برای رسیدن به یک خلسه ی هیپنوتیزمی توسط تکنیکهای مختلف، تقریبا به زمانی حدود 5 الی 30 دقیقه نیاز است که این زمان در افراد مختلف متفاوت است به خصوص اگر انجام هیپنوتیزم به صورت شخصی و با مهارت حداقل انجام شود احتمال اینکه این زمان بیشتر از 30 دقیقه نیز طول بکشد وجود دارد.حال اینجاست که قوانین روانشناسی برای کمک به تسریع این عمل و گرفتن نتیجه ی بهتر به کمک ما می آیند.

یکی از این قوانین موثر قانون بازتاب شرطی است.

نحوه ی استفاده از این قانون به این صورت است که شخص باید بوسیله خود هیپنوتیزم و یا توسط  هیپوتیزور و یا به وسیله ی یک عامل بیرونی مانند صدای ضبط شده ی یک جلسه هیپنوتیزم در حالت خلسه قرار بگیرد و زمانی که به حداکثر توانایی ذهن برای نفوذ در حالت خلسه رسید یک کد محرک ذهنی را به ضمیر ناخودآگاه اعلام کند.

 عملاً با این کار یک محرک جهت گرفتن پاسخ برنامه ریزی شده که همانا رسیدن به خود هیپنوتیزم عمیق است را برنامه ریزی میکند. فقط کافیست یک شخص حداقل سه هفته به صورت فردی خود را هیپنوتیزم کند و این کد محرک را برای خود تکرار کند.

برای اولین بار در ایران پکیج فوق العاده قدرتمند برایخلسه عمیق و شرطی شدن حرفه ای توسط مرکز هیپنوتیزم کابوک تولید شد

افزایش عمق خلسه و شرطی شدن پیشرفته

 

این کد محرک می تواند پوشیدن یک رنگ ویژه ی لباس، شنیدن یک موسیقی خاص ، قرار گرفتن در یک پوزیشن خاص یا کشیدن چند نفس عمیق باشد! در بسیاری از کشور های پیشرفته درمانگران و پزشکان برای به کار بردن هیپنوتیزم بیمار را به مراکز هیپنوتیزم ارجاع می دهند و در آن مرکز بیمار نسبت به یک محرک و کد خاص شرطی می شود.

بیشتر بدانیم
معرفی یوگا و زیر شاخه های آن

سپس با چنین محرکی به نزد پزشک معالج خود باز می گردد و او نیز بدون اتلاف وقت و فقط با بکار گیری محرک برنامه ریزی شده شخص را هیپنوتیزم می کند و عمل درمان که می تواند جراحی دندان و هر جراحی دیگر و حتی زایمان  و یا یک معالجه ی روانشناسی باشد را انجام میدهد.

شرطی شدن در هیپنوتیزم
شرطی شدن در هیپنوتیزم

ولی متاسفانه در ایران چنین مراکزی وجود ندارد و هیپنوتیزم فقط در دسترس  افراد متمول است که می توانند کلیه ی هزینه ی جلسات درمان توسط پزشک را پرداخت کنند، قرار گرفته است.

باز هم متاسفانه بسیاری از پزشکان اگر بیمار را شرطی کنند عامل محرک را صدای خود یا گذاشتن دست خود بر روی پیشانی یا یک تابلو نصب شده در مطب خود اعلام می کنند و این بدین معناست که درمانجو بدون آن پزشک توان رسیدن به خلسه ی هیپنوتیزم را ندارد و اگر در مرکزی دیگر قرار باشد درمان با هیپنوتیزم را دنبال کند کلیه ی رویه ی ایجاد هیپنوتیزم باید از ابتدا روی درمانجو اجرا شود.

پس دانستن و بکارگیری چنین قانونی برای علاقه مندان به خود هیپنوتیزم بسیار کاربردی و موثر است.

مثال : شما شرطی شده اید که با کشیدن سه بار نفس عمیق در حالت خلسه قرار بگیرید!

حال کافیست در یک حادثه دچار شکستی عضو شوید و یا در موقعیتی قرار بگیرید که درد شدید باعث شده که به هیچ عنوان نتوانید از تکنیک های آرام سازی ذهن استفاده کنید. در این موقعیت ابتدا نیت می کنید که من با کشیدن سه نفس عمیق درد را از بین ببرم و خونریزی خود را کنترل کنم و اقدام به اجرای محرک که همان کشیدن سه نفس عمیق است می کنید.

بدن به صورت کاملاً اتوماتیک یا بهتر است بگوئیم کاملا غیر ارادی در حالت خلسه قرار می گیرد و درد عضو شکسته را برطرف کرده و یا کاهش می دهد و شما می توانید از کلیه ی فواید و قدرتهای هیپنوتیزم مانند کاهش خونریزی ، آرامش و کاهش استرس و …. استفاده کنید.

بیشتر بدانیم
هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزمی نیروهایی همیشگی

آری! شما به وسیله ی شرطی شدن در زمان کوتاهی میتوانید خود را هیپنوتیزم کنید.

در کلیه ی جلسات هیپنوتزم عملی که موسسه کابوک طراحی میکند یک کد شرطی برای رسیدن به حالت خلسه ی سریع در فایلهای صوتی گنجانده می شود.

(به صورت استاندارد و همیشه در دسترس کد شرطی سه بار نفس عمیق است). و تا کنون هزاران نفر در ایران به وسیله ی شرطی شدن یاد گرفته اند که بسیار سریع و عمیق خود را هیپنوتیزم کنند.

قانون بازتاب شرطی چیست و توسط چه شخصی و چگونه کشف شد؟

  1.  قانون بازتاب شرطی بالاتر از عقل و اراده است زیرا به کمک آن می توان خوشحالی دائمی ایجاد نمود  و کودکان را بدون نصیحت و حرف زدن آموزش داد و به هر کاری علاقمند نمود.
  2. با قانون بازتاب شرطی میتوان از ترسوترین ملتها جنگجوترین افراد را بوجودآورد، زیرا قانون بازتاب شرطی بالاتر از عقل و اراده است.
  3. در برخی شرایط با کمک قانون بازتاب شرطی هم میتوان هیپنوتیزم نمود. 
شرطی شدن در هیپنوتیزم
شرطی شدن در هیپنوتیزم

پاولف فیزیولوژیست و پزشک معروف روسی (۱۸۴۹-۱۹۳۶) است که در سال ۱۸۷۹ در آکادمی نظامی سن پطرز بورگ بعنوان پزشک پذیرفته شد و درسال ۱۸۸۳ از رساله ی دکتری خود راجع به ( اعصاب گریز از مرکز قلب ) دفاع کرده و تا سال ۱۸۸۹ راجع به گردش خون مشغول تحقیق بود درسال ۱۸۹۰ به سمت استاد فارماکولوژی در سن پطرزبورگ برگزیده شد و در سال ۱۹۰۴ به دریافت جایزه نوبل در فیزیولوژی و پزشکی نائل گردید.

مساعی مستمر پاولف منجر به کشف بازتاب شرطی گردید که گزارش آنرا در کنگره ی پزشکی بین المللی (مادرید) تحت عنوان (روانپزشکی و پسیکو پاتولوژی تجربی روی حیوانات) مطرح نمود.

 

پاولف تحقیقات خود را روی سگها انجام داد و متوجه شد محرکهایی که با غذا همراه می شوند مثل خود غذا موجب تراوش غدد بزاق سگ می شوند تجربه ی معروف او که منجر به کشف بازتاب شرطی شددر زیر شرح داده می شود. پاولف با عمل جراحی سوراخی در روی گونه سگی باز کرد و یک لوله پلاستیکی از آن سوراخ داخل دهان سگ نمود.

این لوله به شیشه ای وصل بود که در آنجا تراوش بزاق دهان سگ به دقت اندازه گیری میشد. هر وقت پاولف به سگ غذا می داد، در همان موقع زنگی را هم به صدا در می آورد.

بیشتر بدانیم
کاربردهای عملی خودهیپنوتیزم

 

وقتی سگ برای اولین مرتبه صدای زنگ را شنید آب دهانش هیچ تراوش نکرد ولی پس از آنکه 9 مرتبه صدای زنگ با غذا همراه شد، صدای زنگ تنها موجب شد که دهان سگ ۱۸ قطره تراوش کند،پاولف آزمایش کرد که اگر هر چه تعداد دفعات صدای زنگ با غذا همراه باشد، بهمان نسبت قطرات بزاق دهان سگ بیشتر خواهد شد.

مثلا اگر ۵۱ بار صدای زنگ با غذا همراه باشد، سپس صدای زنگ تنها موجب می شود که ۶۹ قطره آب دهان سگ تراوش کند.(در این قسمت ظرف غذا برداشته شده و فقط صدای زنگ به گوش سگ میرسد) در این آزمایش صدای زنگ (محرک) و قطرات بزاق دهان سگ (پاسخ) است.

شرط تراوش قطرات آب دهان سگ به صدا در آوردن زنگ است که سگ به طور غیر ارادی عکس العمل یا بازتابی از خود نشان می دهد که آنرا پاسخ گویند.

پاولف میگوید: عادات مختلف مبتنی بر آموختن و تربیت و هر راه دیگر که باشد، چیزی جز یک سلسله بازتابهای شرطی نیست.

یک مطلب جالب! با قانون بازتابهای شرطی می توان به هر حیوانی تعلیم رقص داد.

آنچه مسلم است ما زبان شتر را نمی فهمیم و ماهرترین استادان رقص جهان هم نمی توانند دست آقا یا خانم شتر را بگیرند و بگویند اینطور برقص و پایت را اینطور یا آنطور بگذار!بنابراین ما از فکر و عقل شتر استفاده نمی کنیم بلکه برای تعلیم رقص از اعصاب شتر استفاده می نمائیم.

شتر را روی میز کوتاه آهنی قرار می دهیم و زیر میز را با چراغ پریموس یا وسائل دیگر گرم می کنیم، معلوم است که در چنین وضعی پای حیوان می سوزد و آنها را حرکت می دهد در این هنگام نوازنده ها هم شروع به نواختن ساز یا ضربی میکنند.

حال اگر مثلا ده روز متوالی و هر روز دو مرتبه و هر مرتبه ده دقیقه تا یک ربع این عمل انجام شود پس از ده روز به محض نواختن همان ساز معین، شتر شروع به رقصیدن می کند بدون اینکه روی میز باشد بلکه روی صحنه تئاتر هم امکان دارد که با زدن همان ساز شتر شروع به رقصیدن کند. (شتر بینوا)!

بیشتر بدانیم
روش روانکاوی فروید 

 

شرطی شدن در هیپنوتیزم

 

شرطی شدن در هیپنوتیزم

چرا روانشناسان میگویند به مشکلات بخندید ؟

در صورت خندیدن فرد به مشکلات در مرتبه های نخستین هر چند که این خنده از ته دل نباشد و به طور مصنوعی این عمل انجام شود و با تلقین اینکه مشکلات برای مردان بزرگ است و من به جنگ این مشکلات خواهم رفت آنها را تحمل خواهم نمود و دیر یا زود شکست خواهم داد بزودی طبق قانون پاولف این خنده حقیقی خواهد شد و به درون سرایت خواهد کرد.

در این آزمایش وقایع و حوادث ناگوار زندگی (محرک) و خنده (پاسخ) است.

و مثالی دیگر:

برخی از روستائیان با تجربه نیز از قانون پاولف استفاده می کنند، زنهای روستایی شیر گاو را در ظرفی می دوشند و گوساله ی همان گاو از موقعیت استفاده کرده و سرش را داخل دیگ شیر کرده و آنرا می خورد ، زنان روستایی برای اینکه گوساله را تنبیه کرده باشند که هیچگاه سرش را بداخل ظرف شیر نکند شیر را می جوشانند و در معرض دید گوساله قرار می دهند.

گوساله به محض دیدن شیر سرش را داخل ظرف شیر می کند ولی بعلت داغ بودن شیر لبها و دهان حیوان می سوزد با چند مرتبه تکرار گوساله از خوردن شیر خودداری می کند. در این تجربه شیر داغ (محرک) و عقب رفتن گوساله (پاسخ) است.

چند مرتبه تکرار کنیم تا شرطی شویم: 

بهترین تکرار محرک و شرط برای دریافت پاسخ کامل شرطی شدن در هیپنوتیزم حداقل 3 هفته معادل 21 مرتبه تکرار و در هر روز حداقل یک بار تکرار کنید و برای کسب نتیجه ی بهتر عامل بیرونی برای شرطی شدن را تا 40 روز ادامه دهید.

بهتر است با اینکه در هیپنوتیزم شرطی شده اید هر بار که خود را هیپنوتیزم می کنید یکبار دیگر کد محرک یا عامل شرطی شدن را در ذهن خود تکرار کنید بدین صورت همیشه این کلید مهم و اساسی را با قدرت همراه خود دارید.