نویسنده:
بازدید: 100 بازدید
45 swinging watches1

هیپنوتیزم و افسانه ساعت جیبی

 

بسیاری از مردم تصویری از هیپنوتیزم در ذهن شان دارند که تقریبا همیشه شامل افرادی می شود که در حال تماشای یک ساعت جیبی هستند. این ایده احتمالا از فیلم های سینمایی و هالیوودی در دهه 1940 و دهه 1950 آغاز شد.

اگر هیپنوتیزم در یک فیلم به نمایش  گذاشته میشد، ناگهان یک هیپنوتیزم کننده درگیر یک ساعت جیبی و چرخش آن به آرامی در مقابل چهره کسی، با چشمانی که به دنبال این حرکت به چپ و راست میرفت بود. چند ثانیه بعد، این فرد به حالت بیهوشی نیمه آگاه فرو میرود ، که نشان میدهد هیپنوتیزم شده است.

به نظر جذاب و بسیار مرموز می رسد. تصور کنید فردی فقط با استفاده از یک ساعت جیبی که در مقابلش در حالت نوسان قرار دارد ناگهان به ترنس یا همان حالت بیهوشی نیمه آگاهانه می رود .حال نوبت به تماشا میرسد و اینطور قلمداد میشود که کسی که هیپنوتیزم می شود صرفا دچار وهم محض است – آیا همینطور است؟

هیپنوتیزم بیش از صرفا به دنبال یک شیء نوسانی برای خسته و سپس بسته شدن چشم ها آن هم برای چند ثانیه است. اگرچه در همان زمان و حالات هم با تلقینات کلامی ترکیب شده باشد، این امر ممکن است موجب ایجاد وضعیت هیپنوتیزم شود. تصویربرداری از تماشای یک جسم نوسانی در حقیقت مفهوم تثبیت چشم است که در سالهای گذشته بخشی از الگوی هیپنوتیزم کلاسیک بود.

“تثبیت چشم” شامل تمرکز و دقت زیاد است، هر دو از عناصر بوجود آورنده ی روند القاء موفقیت آمیز هیپنوتیزم است.

بیشتر بدانیم
پاسخ به پرسشها متداول در مورد هیپنوتیزم

حرکت ساعت همانند آوند یک راه برای جذب فرد برای تمرکز و دقت زیاد است. همانطور که آنها ساعت را تماشا می کنند از طرف دیگر به سوی تلقینات حرکت می کنند (به شما احساس خواب آلودگی می دهند ) که این دو با هم به نوعی شرایط لازم برای رفتن به هیپنوتیزم را ایجاد می کنند.

پیوند ویژه ای بین چشم و مغز وجود دارد. بدیهی است زمانی که چشم بسته شده است، تمام سیستم های حس گر بصری و توانایی شما برای دیدن چیزهایی که در محیط پیرامون تان قرار دارند خاموش می شود و این اجازه می دهد تا شخص برای دستیابی به هیپنوتیزم با برقراری  تمرکز و آگاهی بیشتر از پویایی داخلی خود تلاش کند.

همانطور که ذکر شد، تقریبا تمام روشهای اولیه تشویق جهت هیپنوتیزم بر اساس نوعی تثبیت چشم و چشمان بسته بود و این هنوز همان تصوری است که جامعه به طور کلی هنگام فکر کردن به هیپنوتیزم دارند.

با این حال با گذر زمان، علم در مورد هیپنوتیزم پیشرفت کرده است. به این ترتیب هر چیزی در مورد صدای تلقین ضروریست زیرا تلقینات بصورت کلامی است که در ضبط هیپنوتیزمی ما استفاده می شود. در شرایط ساده، تلقین شامل صحبت کردن در مورد تجربه های شخصی از محیط پیرامون یا یافته های درونی خود فرد جهت کمک به هدایت آنها به حالت هیپنوتیزم است.

به عنوان مثال، ممکن است از شما بخواهیم که فکر کنید که راه کف دستان خود را حس کنید و مشتاقانه روی آن تمرکز کنید. یا اینکه میتوانیم با تلقین در حین گوش دادن به صدای استاد آزاد شما را به حالت خلسه ی عمیق جهت فکر کردن حتی به گذشته.

بیشتر بدانیم
اختلاف بین دکتر مسمر و شهود

حالت آرامش عمیق پیشرونده می تواند به راحتی به کمک تلقینات کلامی، به ویژه هنگامی که این تلقینات به خوبی ساخته شده، اتفاق بیفتد.

راه های زیادی برای تمرکز توجه و ایجاد هیپنوتیزم وجود دارد – و هیچ نیازی به ساعت یا اشیاء با نوسان لازم نیست. در واقع ما هيچ هيپنوتراپيست که از ساعت جيبي نوسانی استفاده مي کند سراغ نداریم. در حقیقت، تماشای اجسام نوسان دار و سایر فرآیندهای تثبیت چشم، محبوبیت خود را در گستره ی علم هیپنوتیزم  از دست داده اند.

امروزه محبوب ترین و تخصصی ترین روش القاء هیپنوتیزم از طریق القای آرامش پیشرونده یا خلسه ی عمیق است. خیلی راحت است  فقط آرام باشید و تمرکز خود را بر قسمت های مختلف بدن خود حفظ کنید، زیرا باید از این طریق آرامش را تزریق کنید و در اینصورت ذهن شما به راحتی به حالت هیپنوتیزم وارد می شود.

ما در فایل های خود هیپنوتیزم خود، از شما می خواهیم که چند نفس عمیق بکشید و چشمان خود را ببندید، و شما را به آرامی و زیبایی هر چه تمام وارد خلسه ی عمیق مملو از آرامش میکنیم و سپس بصورت کاملا حرفه ایی و تخصصی ضمیر ناخودآگاه شما را برای خلق زندگی جدید سرشار از موفقیت برنامه ریزی میکنیم.