مرکز هیپنوتیزم کابوک

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

برای اکثر مردم، روابط نسبتاً آسان است. روابط به طور طبیعی به سوی زندگی می‌آیند، مانند نفس کشیدن و پختن یک وعده‌­ی غذایی. اما به هرحال، برخی روابط چندان آسان نیستند. در حقیقت، آن‌ها چنین چالشی را برای فرد مطرح می‌کنند و می‌گویند که فرد می‌تواند اضطراب رابطه و ترسی از رابطه داشته و یا از فوبیای تعهد رنج ببرد.

مسائل تعهد در روابط چیز تازه‌ای نیستند. اما درک ما از این که چگونه ترس از تعهد برای برخی از افراد می‌تواند فلج‌کننده باشد، افزایش‌یافته است. در حالی که شما «فوبیای تعهد» را در هیچ راهنمای تشخیصی پیدا نخواهید کرد، اما این یک تجربه بسیار واقعی از اضطراب و ترس است.

در اینجا, مبنا بر روی فوبیای تعهد و اضطراب رابطه قرار دارد. افرادی که دارای مسائل تعهد، فوبیای تعهد و یا اضطراب رابطه هستند (من از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنم) به طور کلی یک مشکل جدی در ماندن در یک رابطه برای بلند مدت دارند. در حالی که آن‌ها هنوز هم مانند هر کس دیگری عشق را تجربه می‌کنند، این احساسات می‌تواند شدیدتر و خطرناک‌تر از آن چیزی باشد که برای اکثر مردم وجود دارد. این احساسات اضطراب را تحریک می­‌کند و همانطور که رابطه پیشرفت می‌نماید، این اضطراب­ها بر روی هم سوار شده و شدت می‌­یابند و چشم انتظار پدیدار گشتن تعهدی بزرگتر می­‌شود.

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

افراد با فوبیای تعهد می‌­خواهند ارتباط طولانی مدتی با شخص دیگری داشته باشند، اما اضطراب شدید و از پای درآورنده­‌ی آن‌ها مانع از ماندن آن‌ها در هر رابطه‌ای برای مدت‌زمان طولانی می‌شود. اگر برای انجام تعهدی تحت فشار قرار گیرند؛ آن‌ها به احتمال زیاد به جای ایجاد آن تعهد، آن رابطه را ترک می‌کنند. یا ممکن است آنها در ابتدا با این تعهد موافقت کنند، اما پس از چند روز یا چند هفته، به خاطر ترس و نگرانی شدید خود از آن عقب نشینی نمایند.

فهرست عناوین مقاله:

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

برخی از افرادی که  اضطراب رابطه دارند، ممکن است احساسات مثبت هیجانی در خصوص فردی دیگر و پتانسیل یک رابطه را با احساسات ناشی از اضطراب اشتباه بگیرند. به عنوان مثال، احساسات نرمال ناشی از چشم به راهی یا احتمال وقوع، ممکن است توسط یک فرد، اشتباهاً به عنوان یک واکنش پانیک و یا اضطراب­‌های منفی عمومی تعبیر شود. برخی نیز ممکن است تنها زمان دشواری را برای حل تعارض ذاتی روابط عاشقانه داشته باشند- میل به صمیمیت در حالی که می‌خواهند فردیت و آزادی خود را نیز حفظ کند.

افراد درگیر با مسائل مربوط به تعهد، در هر شکل‌ و اندازه‌­ای به وجود می‌آیند و ارتباط دقیق آن‌ها و رفتارهای رابطه­­‌ی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. برخی به خاطر ترسشان، از داشتن روابط جدی یا بلندمدتِ طولانی‌تر از یک هفته یا یک ماه خودداری می‌کنند. برخی دیگر نیز ممکن است بتوانند برای چند ماه با یک فرد درگیر رابطه‌­ای بشوند، اما وقتی رابطه جدی‌تر و عمیق‌تر می‌شود، ترس‌های قدیمی آن‌ها دوباره به صف اول می‌رسند و فرد را فراری می‌دهند.

هم مردان و هم زنان می‌­توانند از اضطراب رابطه و فوبیای تعهد رنج ببرند، اگرچه به طور سنتی تصور می‌­شد این موضوع در درجه اول یک مشکل در مردان است.

 

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

دلایل فوبیای تعهد

دلایل فوبیای تعهد، به اندازه­‌ی گوناگونی افرادی که از آن رنج می‌برند، متنوع است. با این حال به طور معمول، بسیاری از افراد دارای مسائل مربوط به تعهد، از تجربه‌­ی داشتن روابط عاشقانه­‌ی ضعیف شکایت کرده‌­اند، تجریه­‌ای مستقیم و یا از طریق مشاهده دیگران (مانند رابطه‌­ی تند و زننده­‌ی والدین آنها و یا طلاق در هنگام رشد کردن آنها).

دیگر دلایل رایج ترس از تعهد عبارتند از:

  • ترس از، یا داشتن این تجربه که رابطه بدون اطلاع یا علایم پایان یابد
  • ترس از عدم وجود یک رابطه­‌ی «صحیح»
  • ترس از، یا داشتن تجربه­‌ی یک رابطه­‌ی ناسالم (که با رها کردن، خیانت، سو استفاده و غیره مشخص می‌شود).
  • مشکلات اعتماد به دلیل رنجش­‌های گذشته توسط افراد نزدیک به فرد
  • آسیب­‌های روحی یا سواستفاده در دوران کودکی
  • برآورده نشدن نیازهای دوران کودکی و یا مسائل مربوط به دلبستگی
  • دچار مشکل شدن پویایی­‌های خانواده در حین رشد کردن آنها

چگونه به یک نفر در خصوص ترس از رابطه کمک کنیم؟

مهم نیست که علت خاص فوبیای تعهد چه باشد، مهم این است که می‌توان به آن کمک کرد. فردی که از اضطراب رابطه رنج می‌برد، مجبور نیست کل آن را در کل زندگی­ اش تحمل کند. کمک وجود دارد، اما یک فرد باید بخواهد تغییر کند و راهی برای غلبه بر اضطراب رابطه‌اش پیدا کند. دیگران نمی‌توانند این کار را انجام دهند. بسته به شدت اضطراب، استراتژی‌های بسیاری وجود دارند که به فرد مبتلا به فوبیای تعهد کمک می‌کنند.

فوبیای تعهد و اضطراب رابطه چیست؟

اگر خیلی فوبیا شدید باشد، این امر مانع از آن می‌شود که حتی با در نظر گرفتن قرارهای ملاقات، بسیار کم بتوان فردی را یافت که در جهت رویاهایش باشد، در این صورت، ممکن است زمان رسیدگی به روان‌درمانی فرا رسیده باشد. یک درمانگر آموزش‌دیده که در کار با افراد درگیر با مسایل مربوط به تعهد باتجربه است، می‌­تواند به یک فرد در درک اعوجاج­های شناختی که آنها به خودشان می­‌گویند و همچنین دگرگونی و بهتر کردن آنها کمک کند.

همچنین مشاوره ممکن است برای هر کسی که رهسپار گستره‌­ای از روابط جدی شده است، تنها برای به فرجام رساندن آنها در هنگامی که فرد نمی‌تواند رابطه را به مرحله بعد ببرد، مناسب باشد. یک درمانگر به فرد کمک می‌کند تا درک نماید که هیچ رابطه­‌ی «بی عیب و نقصی» وجود ندارد و تمام روابط نیاز به پرورش، مراقبت و توجه دائمی دارند. یک فرد هم چنین در درمان یاد خواهد گرفت که ارتباط صریح با شریک زندگی آن‌ها، احتمال بروز هرگونه غافلگیری­‌ها­ی آتی یا مسائل مربوط به اعتماد را کاهش می‌دهد.

ترس از تعهد می‌تواند برطرف شود. اولین قدم، آغوش باز کردن برای تغییر و تمایل به ایجاد تغییرات در زندگی و تفکر شما است، که می‌تواند به شما کمک نماید تا در روابط آتی کمتر مضطرب باشید.

منبع: https://psychcentral.com

دیدگاه‌ها (0)

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.

*
*