مرکز هیپنوتیزم کابوک

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ چیست؟

ترس از مرگ، احساسی طبیعی است اما تاناتوفوبیا حالتی شدیدتر است. تاناتوفوبیا ترس غیرمعمول یا غیرطبیعی است که شخص احساس مردن یا مرگ می‌کند که بر عملکرد طبیعی و سالم فردی که این ترس را دارد اثر می‌گذارد و ممکن است در نظر اطرافیان این حالت یک خطر یا تهدید واقعی تلقی شود.

اکثر مردم معمولاً در مواجهه با واقعیت مرگ و میر انسان در وضعیت‌های مختلف مانند بیمارستان، خانه یا خوابگاه در طول فرایند مرگ و یا در مراسم تشییع جنازه، یادبود یا مراسم و خدمات تدفین یکی از عزیزانشان، به طور کلی با ناراحتی یا اضطراب روبرو هستند. این احساس ناخوشایندی را به‌طور کلی نمی‌توان تاناتوفوبیا تلقی کرد (اگرچه این اصطلاح گاهی اوقات در این موارد به اشتباه اعمال می‌شود)

اصل واقعی تاناتوفوبیا بدین گونه است:

  • تمرکز درونی شخص به از دست دادن زندگی اش و احساس مرگ است. این حالت شامل نگرانی در مورد مرگ فرد دیگری نیست. برای مثال، فکر کردن و یا ترس داشتن از اینکه بیماری یا حادثه‌ای قرار است زندگی فردی را که دوست دارید یا از آن مراقبت می‌کنید مانند فرزند، همسر، والدین یا دوستتان را از آن بگیرد، تاناتوفوبیا به حساب نمی‌آید.
  • برروی وجود و هستی طبیعی شما به گونه‌ای اثر می‌گذارد. برای مثال، احساس ناراحتی و گنگ بودن در یک مراسم خاکسپاری یا کفن و دفن آن هم به دلیل اینکه شما مطمئن نیستید که بهترین چیز برای گفتن در آن لحظه چیست، احساسی کاملاً طبیعی است. از سوی دیگر، ممناعت کردن برای بیرون رفتن از خانه یا آپارتمان خود برای خرید مواد غذایی یا دریافت ایمیل، آن هم به این دلیل که می‌ترسید چیزی ممکن است شما را بکشد، می‌تواند یک وضعیت روانی را که نیاز به ارزیابی توسط یک متخصص بهداشت روان دارد، نشان دهد.

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

آیا تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ، حالتی طبیعی است؟

شستن دست‌ها به طور معمول برای جلوگیری از گسترش میکروب‌ها و یا مسواک زدن دندان‌ها به‌طور مرتب برای جلوگیری از ایجاد خرابی دندان و بیماری‌های لثه، پاسخ‌های طبیعی و سالم ما به نگرانی‌های واقعی (در مورد سلامت جسم‌مان) هستند. به همین ترتیب، برخی از حالات ترس از مرگ به طور کلی سودمند است، زیرا می تواند در شما این انگیزه را ایجاد کند تا از طریق ورزش منظم، رژیم متعادل، غلبه بر اعتیاد و غیره، سلامت خود را بهبود بخشید.

علاوه بر این، یک نگرانی سالم در مورد از دست دادن زندگیتان نیز می‌تواند به شما کمک کند تا خطراتی را قبل از انجام فعالیت جسمانی جدید و یا قرار دادن خود در شرایط خطرناک به طور کامل در نظر بگیرید. اما دوباره این نوع پاسخ به یک ترس معمولی از مرگ به طور کلی به سطح تاناتوفوبیا نمی‌رسد.

علل:

همانطور که در بالا ذکر شد، ترس از دست دادن زندگی، هم طبیعی و هم سودمند است، اما معمولاً به سطح تاناتوفوبیا نمی‌رسد، مگر اینکه ترس شما بر روی شیوه زندگی معمولی شما نیز تاثیر گذارد و یا پاسخ شما نسبت به اتفاقی و حتی خطر و یا تهدیدی برای خویشاوندانتان غیرمعمول باشد.

به طور کلی هر اضطراب و ترس شدید و غیرمنطقی در مورد یک مورد یا وضعیتی که به سطح فوبیا می‌رسد، طبیعتاً مربوط به حوزه روانشناسی می‌شود. برای مثال، بسیاری از افراد دوست ندارند در خانه شان عنکبوت پیدا کنند. اما اگر ترس شما از این موجودات به حدی باشد که به محض دیدن خزنده‌ای روی دیوار خانه را ترک کنید و یا این ترس منجر به این شود که به جنگل‌ها، پارک‌ها و یا مناطق دیگری که عنکبوت در آنها وجود دارد نروید، این نوع ترس شما از عنکبوت به طور کلی آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوتیان) نیست.

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

در حالی که علل هرگونه ترس و وحشت پیچیدگی‌هایی دارد، تاناتوفوبیا (و یا به طور کلی ترس ما نسبت به مرگ) می‌تواند به علت برخی و یا همه موارد ذیل که افراد معمولاً در مورد مرگ خود احساس می‌کنند، به وجود آید:

  • ترس از مرگ ناگهانی و یا طولانی مدت.
  • ترس از مرگ دردناک وحشتناک.
  • ترس از ناشناخته‌ها یا «چه چیزی ماورای آن است؟»
  • ترس از سلامتی عزیزان/ بازماندگان در آینده.
  • ترس‌هایی که ریشه در تجربه‌های دردناک یا منفی گذشته دارند.

باز هم قابل ذکر است که علت و شناسایی خاص روانشناختی تاناتوفوبیا در هر شخص، بیش از حد پیچیده و منحصر به فرد است. اگر مشکوک به این فوبیای خاص هستید، باید به دنبال یک متخصص بهداشت روان باشید.

 

بیشتر بدانیم
اکتوپلاسم چیست؟

نکروفوبیا در مقایسه با تاناتوفوبیا

نکروفوبیا (ترس از مرگ و اجساد) با تاناتوفوبیا متفاوت است. در حالی که هر دو اصطلاح اغلب گیج‌کننده هستند و یا به اشتباه اعمال می‌شوند تا به همان ترس اشاره کنند، نکروفوبیا اشاره به افرادی دارد که ترس شدید و اغلب غیرمنطقی به اجساد مرده و یا بقایای یک انسان یا حیوان و به‌طور معمول هر آنچه که به مرگ مربوط می‌شود، دارند. مانند تابوت، گورستان، غسال خانه، سنگ قبر و غیره.

منبع: /https://www.verywellmind.com

دیدگاه‌ها (0)

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.

*
*