مرکز هیپنوتیزم کابوک

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

 

که از زمانهای قدیم از پدیده‌های ماوراء الطبیعه به ‌شمار می‌رفت از زمان دکتر آنتوان مسمر (ازسال ۱۷۷۴ میلادی) ارزش درمانی پیدا کرد و توسط مسمر به ‌کار گرفته ‌شد.

مسمر ابتدا به آن نام «مغناطیس» و بعدها «مانیه‌تیسم» نهاده بود که سالها بعد توسط دکتر برید به نام «هیپنوتیزم» در آمد. با اینکه علم هیپنوتیزم در بدو پیدایش علمی توسط دکتر مسمر ، به دلیل ناشناخته بودنش مورد تردید و تمسخر پزشکان قرار گرفت،

اما پس از جذر و مدهای زیادی ، ارزش علمی و درمانی آن روشن شد و این علم به‌ عنوان پدیده‌ای مرتبط با فیزیولوژی ، زیست شناسی ، روانشناسی و پزشکی رسمیت پیدا کرد.

تصوری که عموم از این علم دارند با واقعیاتی که در آن وجود دارد در تضاد می‌باشد زیرا برخی مبالغه‌ها و برخی اغراق ها مانع از رشد و شکوفایی این علم قدرتمند شده و ذهن بشریت را درهم تنیده است.

شاید خود شما بخواهید از پدیده‌های ناشناخته پرده‌ بردارید و همه‌ چیز را برای خودتان کشف کنید اما برای هر عملی و هر کشفی مقدمه‌ای ، مطالعه‌ای ، سختی و دشواری هایی وجود دارد که احتمال میرود بعد از طی طریق به نتیجه برسید.

 

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

 

تاریخ هیپنوتیزم:

هیپنوتیزم اولین بار توسط دکتر برید در حدود ۱۶۰ سال پیش ابداع شد. اما این فن از قدیم به گونه‌های مختلف در جوامع بشری مطرح بوده و مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

وعده زیادی این علم را در گذشته غیرعادی دانسته و تنها معدودی افراد به واقعیت آن پی برده ‌بودند. از زمان دکتر مسمر این علم تحت عنوان «مغناطیس» و سپس «مانیه تسیم» در جهان راه یافت و اکنون نیز با نام «هیپنوتیزم» مورد استفاده ی روانپزشکان و روانشناسان قرار می‌گیرد.

از تمدن سه‌هزار ساله مصر باستان سنگ‌نوشته‌هایی بر جای مانده که پیرامون هیپنوتیزم و روشهای مربوط به آن بحث به میان آمده است. از پدیده‌های تاریخی هیپنوتیزم می‌توان به خیره‌شدن به بلور ، معالجه بوسیله پاسهای دست ، عبور از دیوار ، غلبه بر جاذبه زمین و … نام برد.

 

بیشتر بدانیم
هیپنوتیزم و ارتباطات ما

سیر تحولی و رشد:

* بر طبق شواهد و مدارک ، علم هپنوتیزم توسط یوناینان ، آشوریان ، کلدانیان ، بابلیها ، عبری‌ها ، چینی‌ها ، رومیان ، هندوها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

* کتب مذهبی زیادی مطالبی را عنوان کرده که بیانگر استفاده از هیپنوتیزم است. مانند ، شفا یافتن بیماران بوسیله ی نگاه ، تکلم ، لمس و …

* در قرون وسطی مجالسی تشکیل می‌شده که پزشکان و ستاره شناسانی چون پاراسلس بوسیله ی آهنربا معالجاتی انجام می‌دادند.

پاراسلس می‌گفت : «آهنربا دارای یک قطب منفی و یک قطب مثبت است و اگر آن را روی موضعی که درد می‌کند ببندیم، درد را بهبود می‌بخشد.» وی آهنربا را برای درمان آبریزی چشم ، اختلال قاعدگی در زنان و حتی سرطان مفید می‌دانست.

* یافته‌های پاراسلس در نهایت به پیدایش فرضیه ی مغناطیس حیوانی شد که به توسط آنتوان مسمر ارائه گردید.

* بعد از مسمر ، کنت پویسکور اولین کسی بود که نشان داد یک شخص می‌تواند بر دیگری اثر کند. آن هم بصورت جدی که سبب تغییرات زیادی در آن شخص گردد. 

 

دکتر برید و هیپنوتیزم:

کلمه هیپنوتیزم را در سال ۱۸۴۲ جراح و چشم پزشک انگلیسی ، دکتر جیمز برید بکار گرفت.

وی افراد زیادی را به روش پویسکور مانیه‌تیسم می‌کرد. بدین ترتیب که آنها را روی صندلی می‌نشاند و به چشمانشان خیره می‌شد، سپس دستهای خود را مقابل صورت او حرکت می‌داد و در عین حال به معمول می‌کرد که بخوابد.

که در نهایت او را به خواب می‌برد. برید در اول تصورش بر این بود که عامل اصلی در هیپنوتیزم نگاه است، بعدها به این نتیجه رسید که عامل اصلی هیپنوتیزم تلقین شفاهی هیپنوتیزم کننده و هیپنوتیزم شونده می‌باشد.

 

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون

دکتر اسدیل و هیپنوتیزم:

دکتر جیمز اسدیل از جمله پزشکانی بود که از فن هیپنوتیزم در اعمال پزشکی بهره ی فراوان گرفت.

ایشان برای انجام جراحی‌ها از این فن به جای داروی بیهوشی استفاده می‌کرد. وی ۳۰۰ جراحی بزرگ و کوچک را به کمک هیپنوتیزم انجام داد.

شارکو و هیپنوتیزم:

دوران شارکو عصر طلایی هیپنوتیزم در فرانسه نامیده می‌شود، زیرا در این دوران کلیه ی پزشکان فرانسه در بیمارستانها شیفته ی علم هیپنوتیزم بوده و از آن در معالجه ی بیماران عصبی استفاده می‌کردند و کاربرد آن را در امور درمانی به رسمیت شناخته بودند.

امیل کویه و هیپنوتیزم:

امیل کویه داروساز فرانسوی بود که می‌گفت :«هر روز ، در هر زمینه و به هر صورت من بهتر و بهتر می‌شوم» وی معتقد بود که عامل موفقیت در زمینه ی هیپنوتیزم جملات و کلماتی که هیپنوتیزور بیان می‌کند نیست، بلکه مساله اصلی در این زمینه پذیرش این مطالب و قبول آنها توسط ذهن خود سوژه است. به عقیده ی وی هیپنوتیزم و تلقین ذاتاً تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

 

بیشتر بدانیم
انرژی چیست و چطور بر روی چاکراهای تاثیر می گذارد؟

فروید و هیپنوتیزم:

دکتر زیگموند فروید پایه‌گذار مکتب روانکاوی در دنیا بر این باور است که : به یاد آوردن ، گفتن خاطرات پرهیجان گذشته ، فاش کردن اسرار نگفتنی ، با رنج و نگرانی بیمار را سبک می‌سازد، بنابراین ارزش درمانی دارد و همه ی بیماریها را نمی‌توان با چاقو ، میکروسکوپ و سایر وسایل جراحی ، معالجه نمود.

کارلو مارچزی و هیپنوتیزم:

دکتر مارچزی اولین شخصی بود که تله‌پاتی (انتقال فکر) را از فاصله ششصد مایلی مورد آزمایش قرار داد وی از هیپنوتیزم در خلال جنگ جهانی دوم ، برای مداوای بیماران استفاده می‌کرد.

وی معتقد است که : «هیپنوتیزم بر خلاف تصور عموم ، خواب نیست، بلکه است که همراه با افزایش ادراک خارق‌العاده ی حواس می‌باشد و چون ادراک خارق‌العاده حواس مربوط به دنیای ناخودآگاهی است، پس هیپنوتیزم نیز مربوط به دنیای ناخودآگاهی است و خواب یکی از حالاتی است مانند سایر حالات که در حال تمرکز به معمول تلقین می‌شود»

سیر تحول هیپنوتیزم از ابتدا تا کنون
ایوان پاولوف و هیپنوتیزم:

ایوان پاولوف فیزیولوژیست و پزشک روسی در سال ۱۹۰۴ در زمینه ی فیزیولوژی و پزشکی موفق به دریافت جایزه ی نوبل شد.

او در مطالعاتش به روانشناسی و روانکاوی روی حیوانات می‌پرداخت. وی قانون بازتاب شرطی را مورد عادات و رفتار انسان ارائه داد. البته بشر عقل و تفکر را در طول زمان جانشین بازتاب شرطی و تجربه‌های ناشی از واکنشهای افراد کرده است.

هیپنوتیزم در آمریکا:

در سال ۱۹۵۸ پدیده‌های هیپنوتیزم در انجمن روانپزشکی آمریکا رسمیت یافت و روانپزشکان شرایط و موارد استفاده آنرا تعیین کردند.

مجلات تخصصی مختلفی در آمریکا اخبار و تازه‌های هیپنوتیزم را دنبال می‌کنند. استقبال و علاقه‌مندی پزشکان سبب گسترش این علم در آمریکا شده تا جایی که دو انجمن ملی تخصصی با کادر مجرب و متبحر و متخصص ، تحقیقات و فناوریهای جدید این علم را پی‌گیری می‌کنند.

آواتار ادمین کابوکادمین کابوک

مرکز هیپنوتیزم کابوک

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.
دیدگاه‌ها

0