نویسنده:
بازدید: 1120 بازدید
meditation vs self hypnosis 1

تفاوتهای هیپنوتیزم و مدیتیشن چیست ؟

برخی موضوعات عمومی هیپنوتیزم باعث سردرگمی های زیادی شده است حتی برای افرادی که هم از مدیتیشن و هم از خود هیپنوتیزم استفاده می کنند، در مورد اینکه آیا تفاوتی بین این دو رشته وجود دارد؟

هم مدیتیشن هم خودهیپنوتیزم هر دو حالت های فوق العاده مفید، عمیق و آرامش بخش را در شخص ایجاد می کند که می تواند شخص را وارد یک زندگی جدید عاری از استرس، تنش، اضطراب و درهم ریختگی کند تا از طریق روزهای پیش رو در یک راه مثبت، آرام و بدون تشویش قدم بردارد، اندبشه های نو خلق کند و زندگی بینظیر بسازد.

اما، آیا هیپنوتیزم و مدیتیشن واقعا مقوله های مشابه هم هستند؟

پاسخ به این موضوع بستگی به تعریف شما از مدیتیشن و هیپنوتیزم دارد و می تواند برای مدتهای طولانی مورد بحث قرار بگیرد. بنابراین، هدف از ارائه ی این سوالات، تعاریف عمومی پذیرفته شده از مدیتیشن و خود هیپنوتیزم، و نگاهی به نحوه ی شباهتها و تفاوتهای آن است.

تفاوتهای هیپنوتیزم و مدیتیشن چیست ؟
تفاوتهای هیپنوتیزم و مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن یکی از راههای ورود به حالت هیپنوتیزم است.

هیپنوتیزم فرآیندی ازفرکانسهای ساطع شده ی یک ذهن طبیعی است که همه ما روزانه آن را بدون اینکه حتی به آن آگاهی داشته باشیم، تجربه می کنیم.

یک تعریف مناسب از حالت هیپنوتیزم این است: “متمرکز شدن بر یک بخش از تفکر.”

بیشتر بدانیم
خواب هیپنوتیزم واقعا چگونه عمل میکند؟

با این تفاسیر آیا ما میتوانیم مدیتیشن و خودهیپنوتیزم را یکسان بدانیم؟

خیر، اساساً این دو در برگیرنده ی نظام های اعتقادی متفاوتی هستند که در اطراف یک حالت ذهنی، تنیده شده اند.

مدیتیشن به سادگی نام دیگری برای خود هیپنوتیزم تعریف و به این عنوان به افراد تعلیم داده شده است.

سی دی های “مدیتیشن” بسیاری وجود دارد که واقعاً تجسمی از یک سفر موهوم و خیالی است آنهم با یک هدف خاص در ذهن ، شاید خیلی ساده برای یافتن صلح و آرامش درونی ، شاید برای جستجوی یک موضوع خاص، شاید برای گذشتن از و یا دفن کردن یک مسئله در گذشته، یا برقراری ارتباط مجدد با بخش هایی از شخصیت تان که احساس می کنید از آن دور شده اید.

دلایل بسیار مختلفی برای «اندیشه کردن» در مانند موارد مذکور وجود دارد و اگر مدیتیشن یک ساختار و اهداف قوی داشته باشد، اگر مداخله و سعی در شکل دادن به زندگی شما به نحوی خاص را داشته باشد، وآنوقت از خیالپردازیهای موهوم استفاده می کند ، پس واقعا یک خود هیپنوتیزم قابل تعلیم و آموزش نیست و این چیزی نیست که هر کسی با فریب دادن یا جلب توجه شما به آن، «مدیتیشن» را انجام دهد، به صورت خیلی ساده خودهیپنوتیزم یک حوزه ی عظیمی از علم است که با مدیتیشن  بیش ازحد نقاط اشتراک دارد، و همچنین وجوه تمایز اساسی نیز دارد.

اجازه دهید خاطره ایی در این باب برای شما بگویم؛

در واقع، چند سال پیش، ما با یک شرکت بسیار بزرگ مواجه شدیم که کار و کسب اصلی آنها فروش تعدادی از مکمل های کاهش وزن بود.

بیشتر بدانیم
هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزمی نیروهایی همیشگی

آنها خیلی دوست داشتند که برنامه های کاهش وزن را به  صورت خودهیپنوتیزم همراه با محصولاتشان به عنوان یک پکیج منحصر بفرد آماده و به مشتریانشان ارائه کنیم و بالاخره ما موافقت کردیم که این کار را انجام دهیم و مجموعه ای را برای آنها ایجاد کنیم که ما تهیه کننده سناریو و نویسنده ی آن هستیم.

تفاوتهای هیپنوتیزم و مدیتیشن چیست ؟
تفاوتهای هیپنوتیزم و مدیتیشن چیست ؟

یک مشکل وجود داشت آن شرکت برای اهداف بازاریابی خود میخواست که تک تک فایلهای صوتی خودهیپنوتیزم تحت عنوان مدیتیشن برچسب گذاری گردد.

درواقع آنها نمی خواستند کلمه “هیپنوتیزم” در هر کجا ذکر شود، شاید به بخاطر انبوهی از باورها و تصورات غلط مرتبط با هیپنوتیزم! اما آنچه آنها نیاز داشتن که دریافت کنند “سی دی های خود هیپنوتیزم حاوی تکنیک های پیشرفته هیپنوتراپی” بود، ولی با این حال همه ی سی دی ها به عنوان “مدیتیشن” ضبط و به مشتریان ارائه شدند.

تفاوتهای هیپنوتیزم و مدیتیشن چیست ؟

 تفاوت اصلی بین خود هیپنوتیزم و مدیتیشن

تفاوت اصلی بین این دو، به نظر من، این است که خودهیپنوتیزم تمایل دارد تا یک نقطه پایانی در ذهن داشته باشد – این که آیا خودهیپنوتیزم به شما بیشتر اعتماد به نفس، کمک برای غلبه بر ترس و اضطراب، مقابله با تنش های روزمره، کشف دوباره خود و حکومت جاودانه بردرون خود، الگوهای بهتر و سالم تر خوردن انواع غذاها و خوراکیها، بهتر خوابیدن، ترک سیگار، و غیره را  میدهد و یا هر آنچه که هست …حقیقتاً شما وارد فرآیند خودهیپنوتیزم با یک هدف مشخص در ذهن می شوید.

از سوی دیگر مدیتیشن تمرکز بر یک هدف خاص در ذهن ندارد، جز در خالص ترین شکل آن یعنی، تخلیه کامل ذهن.

بیشتر بدانیم
فصل اول جزوه آموزش خود هیپنوتیزم استاد کابوک

حرف آخر برای یک مدیتیشن واقعی این است که بتوانیم ذهن را کاملا از تمام اندیشه ها آزاد کنیم.

گام های گوناگونی در جهت این حالت خالص ذهن وجود دارد که معمولاً شامل تلاش برای تمرکز کردن بر روی تنها یک چیز است.

مثلا یک شی (به عنوان مثال یک کریستال، یک شمع روشن یا یک گل) باشد که شما آن را در ذهن خود بسیار روشن به تصویر می کشید، فکر کردن به ماهیت آن جسم، آنچه که از آن ساخته شده است، شکل، رنگ آن، فرم، آنچه در داخل و خارج است، چگونگی ایجاد آن … در واقع همه چیز در مورد آن. هدف این است که شما ذهن خود را کاملاً در طول مدیتیشن بواسطه ی موارد مذکور متمرکز کنید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

به طور کلی، هیچ نتیجه ی دلخواه از مراقبه جز تفکر آرام و متمرکز وجود ندارد.

شما تقریبا به طور قطع احساس آرامش و وضوح ذهنی متمایز از این نوع مدیتیشن خواهید داشت –به یاد داشته باشید که همه چیز در مورد یادگیری نظم ذهن است.

و تنها هدف واقعی این است که در نهایت چنین رشته ای را کامل یاد بگیریم که شما با آن بتوانید کلاً توقف فکر را تجربه کنید. این که آیا شما واقعاً  به این هدف دست پیدا کنید یا نه، تقریبا غیرممکن نیست، زیرا گام هایی که در جهت آن بر میدارید دنیایی از لذت بخشی سیری ناپذیر و فوق العاده مفید است.

 خود هیپنوتیزم و مدیتیشن هر دو تجربیاتی بسیار سودمند هستند.

هر دو به تعداد زیادی از مردم کمک کرده اند تا زندگی شادتر، سالم تر و هوشمندانه تری داشته باشند. ما می دانیم که روش های بسیاری وجود دارد که در آن دو رشته با یکدیگر روبرو می شوند.

بیشتر بدانیم
کتاب تقویت حافظه با هیپنوتیزم (نوشته استاد کابوک)

اما اگرشما از “خالص” فرم مدیتیشن به مقدار خیلی کم هم استفاده کنید، گویی اغلب خود هیپنوتیزم انجام داده اید، اما تحت یک عنوانی متفاوت که در برگیرنده ی همان وجه تمایز هاست.

اگر چه این سوال برای تشخیص خودهیپنوتیزم از مدیتیشن اغلب پرسیده میشود و به نظر شما جواب چقدر حائز اهمیت است ؟