مرکز هیپنوتیزم کابوک

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

انواع اضطراب و شکل های بروز آن

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

انواع اضطراب

اضطراب خود را در شکل‌های متفاوتی ظاهر می‌سازد و انواع اضطراب را می‌توان در قالب‌های زیر مشاهده کرد:

۱.اختلال وحشت زدگی یا پانیک:

شرایطی است که بیمار بدون دلیل مشخصی دچار تشویش‌های شدید و حادی می‌شود که به وحشت بیمار ختم می‌شود. این حالت بیش از چند دقیقه به‌طول نمی‌انجامد. نشانه‌های آن عبارت است از: تنگی نفس، تشدید ضربان قلب، تپش قلب، سرگیجه، احساس خفگی، تعریق، دل آشوبه، احساس حقیقی نبودن، کرخت شدن سر انگشتان، داغ شدن یا سرد شدن، ترس از دیوانه شدن یا از دست دادن کنترل، ترس از مردن.

در حمله وحشت دست‌کم چهار مورد از نشانه‌های فوق وجود دارد. حمله وحشت برای فرد چنان سهمگین است که فرد پس از آن همواره نگران وقوع مجدد آن است. از جمله دلایل فیزیکی آن می‌توان به کمی قند خون، پرکاری تیروئید، واکنش به کافئین و قطع داروهای آرام‌بخش اشاره کرد.

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

۲. آگورافوبیا:

مفهوم آن ترس از محیط‌های باز است، اما علت اصلی آن ترس از وقوع مجدد حمله وحشت است. آگورافوبیا سبب می‌شود فرد به افراد و مکان‌های آشنا بچسبد و از آنها فاصله نگیرد و در موارد شدید آن خانه‌نشین شود. این افراد می‌ترسند در موقعیتی قرار بگیرند که دچار حمله شوند و آبروی آنها جلوی دیگران برود.

۳. فوبیای اجتماعی:

فردی که دارای فوبیای اجتماعی است، از موقعیت‌های اجتماعی اجتناب می‌کند. نگران است که حرف یا رفتار اشتباهی از او سر بزند و یا آنکه دیگران به تشویش او پی ببرند و او را مورد قضاوت قرار دهند. او همواره در حال تصور قضاوت دیگران درباره خویش است. ترس از سخنرانی در جمع، ترس از سرخ شدن صورت، ترس از غذا خوردن در جمع، ترس از دستشویی‌های عمومی، ترس از جمعیت، ترس از تحت‌نظر قرار گرفتن در محل کار، ترس از شرکت در امتحانات، ترس از نوشتن یا امضا کردن در حضور دیگران از جمله موارد فوبیای اجتماعی است.

 

بیشتر بدانیم
حمله وحشت یا پانیک اتک چیست؟

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

 

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

انواع اضطراب و شکل‌های بروز آن

۴. فوبیای خاص:

عبارت است از هراس فراوان و یا اجتناب از یک شی‌ء یا موقعیت ویژه. از جمله موارد فوبیای خاص می‌توان به فوبیای حیوانات، ترس از ارتفاع، فوبیای آسانسور، فوبیای هواپیما، فوبیای پزشک یا دندانپزشک و فوبیای خون اشاره کرد.

۵. اختلال اضطراب فراگیر:

اضطرابی است که بیمار در آن به تکرار، تنش و نگرانی را تجربه می‌کند و نمی‌تواند از زندگی خود لذت ببرد. فرد در مورد اکثر مسائل زندگی مانند کار، سلامتی، روابط با همسر و بستگان احساس نگرانی دارد. فرد احساس بی‌قراری، زود خسته شدن، عدم تمرکز، تحریک‌پذیری، تنش‌های عضلانی و دشواری در خواب دارد. این اختلال معمولاً با افسردگی همراه می‌شود.

برای بازدارندگی روان از افسردگی و تیرگی لحظه ها به شما استفاده از پکیج غلبه بر افسردگی پیشنهاد میشود که در زمینه ی غلبه افسردگی برای همیشه بسیار عالی عمل کرده و محصولی پرفروش از زمان انتشار تا کنون بوده است.

۶. وسواس فکری- عملی:

اگرچه بعضی افراد تمیزتر و منظم‌تر از دیگرانند، ولی اگر این تمیزی و نظم وقت و انرژی زیادی از فرد بگیرد و در روابط او با دیگران اختلال ایجاد کند، نام آن را وسواس می‌گذاریم. وسواس‌ها نظرات، افکار، تصاویر و یا تکانه‌های تکرار شونده‌ای هستند که در عین بی‌معنایی، مرتب به ذهن خطور می‌کنند. وسواس‌ها می‌توانند تنها در حوزه فکر باشند، مانند: فکر مداوم تصادف، و یا همراه با عمل باشند، مانند: دست شستن، وارسی کردن و شمارش.

این پکیج شما را از شر هرگونه وسواس آزاردهنده ایی که حتی تاکنون خودتان هم متوجه آن نشده اید و شاید اطرافیان و دوستان تان به شما گوشزد کرده اند خلاص میکند. محصولات ما دارای گارانتی طلایی میباشند .

۷. اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD

این اختلال، پس از بروز یک حادثه آسیب‌زننده ایجاد می‌شود. از جمله حوادثی که منجر به این اختلال می‌شود عبارت است از: زلزله، گردباد، تجاوز، تصادف شدید و جنگ. نشانه‌های آن عبارتند از: اندیشه تکراری و ناراحت‌کننده درباره حادثه، کابوس‌های مرتبط با حادثه، بازگشت مداوم خاطره حادثه، تلاش برای اجتناب از احساسات، فعالیت‌ها و موقعیت‌های مرتبط با حادثه، کرخت شدن احساسی، احساس گسستگی از دیگران، بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که در گذشته از آن لذت می‌بردید، دشواری در به‌خواب رفتن، عدم تمرکز، تحریک‌پذیری و حملات خشم.

اگرچه انواع اضطراب تنها این ۷ مورد نمی‌باشد، ولکن آنها را می‌توان اشکال اصلی بروز اضطراب دانست.

 

منابع:Harvard Heart Letter. 2017.Harvard Women’s Health Watch. Updated: August 13, 2017

دیدگاه‌ها (0)

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.

*
*