مرکز هیپنوتیزم کابوک

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

در يونان قديم ارتباط نزديكي بين موسيقي و شفا وجود داشت. اين همبستگي به يكي از خدايان يونان «آپولو» شخصيت و شكل داده است. آپولو هم خداي موسيقي و هم خداي طب بود.

يونانيان معتقد بودند كه امراض نتيجه عدم هارموني در وجود فرد است و موسيقي با قدرت روحي و اخلاقي خود مي تواند با برگرداندن هارموني و نظم در بدن سلامتي را براي فرد مورد استفاده به ارمغان آورد.

پژوهش هاي انجام شده، نشان مي دهد كه غده تالاموس به عنوان مهمترين غده در مغز انسان محرك هاي صوتي را به وسيله ی سيستم هاي عصبي دريافت و در كنار حافظه و تخيل به آنها پاسخ مي دهد.

غده ی هيپوفيز نيز كه از غده ی تالاموس فرمان دريافت مي كند به محرك هاي صوتي موزون پاسخ مي دهد، موجب بروز ترشحاتي مي شود كه نتيجه ی آن آزادسازي ماده آرام بخش به نام آندروفين خواهد بود.

 

با توجه اينكه مهمترين اثر ماده ی مزبور ، تسكين درد در انسان است به سادگي مي توان به ارزش موسيقي درماني كه عملاً موجبات آزادسازي ماده آندروفين كه علاوه بر تسكين درد، موجبات انبساط و شادي را در انسان فراهم مي سازد، پي برد.

تحقيقاتي كه توسط كولن در سال ۱۹۹۲ در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان«سنت جرج» لندن صورت گرفته، نشان مي دهد كه موسيقي به ميزان قابل توجهي در تسكين و تقليل وضعيت بحراني بيماران كه در بخش آي ـ سي ـ يو بستري بوده اند تأثير داشته است.

زيرا ثابت شده است كه سيستم اعصاب انسان به محرك هاي موزيكال پاسخ مثبت مي دهد. موسيقي درماني يك فرآيند فعال است. در موسيقي درماني، ما انتظار داريم كه موسيقي ما را در برگرفته و در تمام وجودمان جريان پيدا كند.

يادتان باشد كه از قوه ی تخيل مغز استفاده كنيد. به خاطر داشته باشيد: «انرژي در پي انديشه مي آيد» هر جا كه فكر باشد انرژي هم وجود دارد.

براي بهتر گوش كردن به موسيقي دو مطلب را به خاطر بسپاريد:

  1.  صداي موسيقي در حدي باشد كه شما با آن راحت هستيد.
  2.  خودتان را تسليم موسيقي كنيد.

در اينجا به كاربرد مواردي چند از موسيقي درماني اشاره مي شود:
كاربرد موسيقي درماني

  • براي كمك به افراد عقب مانده

با حركات ريتميك موزيكال مي توان مهارت در هماهنگي هاي حركتي را بهبود بخشيد، اشعار آوازهاي مخصوص را مي توان نوشت كه از طريق آن مراحل و روش هاي مهارت هاي خودياري مثل لباس پوشيدن و مسواك زدن را ياد بگيرند و به خاطر بسپارند. موزيك تراپيست ها، براي اينكه برنامه هاي درماني و روش هاي مؤثر براي در حال جريان ايجاد كنند، بايد برنامه ريزي دقيقي را به كار گيرند.

جريان برنامه ريزي شامل چهار مرحله كلي است:

  1.  تعريف مشكل درمانجو يا زمينه نياز آن (سنجش)
  2. فراهم كردن هدفي براي درمانجو كه به رفع مشكل يا نياز او كمك كند.
  3.  برنامه ريزي مناسب فعاليت هاي موزيكی
  4. تكميل روش ها و فعاليت ها و ارزشيابي واكنش هاي درمانجو

مشاهدات و تجربيات اخير نشان داده است كه كاربرد موسيقي در درمان ناتواني هاي يادگيري اشخاصي كه آسيب هاي شنوايي دارند، اشخاصي كه آسيب هاي بينايي يا آسيب هاي گفتاري دارند، مورد استفاده قرار مي گيرد.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

كاربرد موسيقي درماني در نارسائي هاي گفتار

افرادي كه در ارتباط كلامي مشكل دارند با خواندن آوازها و سرودهاي مخصوص مي توانند در شمرده تلفظ كردن اصوات، گفتار مورد نياز و مهارت در تشخيص لغات رشد و تمرين كنند. ريتم و صداي موسيقي همچنين مي تواند تقويت جريان تكلم را در اختلالات گفتاري مانند لكنت زبان آسان سازد.

از موسيقي براي اشخاص زبان پريش (آفازيك) به عنوان روش براي برقراري رابطه كلامي مي توان استفاده كرد.
تكنيك شناخته شده، درمان آوازي ملوديك(Melodic intonation Therepy ( M.I.T در اوايل دهه هفتاد ميلادي به عنوان يك روش ترميمي براي بخشي از مسائل گفتاري بزرگسالان زبان پريش به وجود آمده است.

در اين روش جملات كوتاه در نمونه هاي ساده آهنگين، با آواز خوانده مي شود. به موازاتي كه بيماران عبارات و جملات را ياد مي گيرند، آهنگ ها كمرنگ تر و محو مي شوند، اين روش بر پايه اين نظريه قرار گرفته كه وقتي نيم كره سمت چپ، آسيب مي بيند مي توان به وسيله اغراق در آواز (ريتم، با تأكيد بيان كردن و جملات ملوديك) با كمك نيم كره راست مغز، تكلم را كمك، تحريك و تسهيل كرد.

كاربرد موسيقي درماني در درمان
معلوليت هاي ارتوپدي
بنابر نظر «رودنبرگ» (۱۹۸۲) از موسيقي مي توان در چند منظور درماني براي معلولين ارتوپدي استفاده كرد:

۱- كاهش حواس پرتي
۲- رهايي از تنش ها و حساسيت هاي شديد
۳- تقويت تمرين هاي عضلاني
۴- افزايش احساس ارزش شخصي

فعاليت هاي مختلف موسيقي درماني مي تواند جهت بهبود وضعيت مفاصل و ماهيچه ها و افزايش هماهنگي حركات آنها كمك كرد. مثلاً نواختن سازهاي انتخاب شده با شيوه هاي مخصوص مي تواند تحرك و استقامت مفاصل را افزايش دهد و با هماهنگي قسمت هايي از بدن را بهبود بخشد.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

مثلاً نواختن پيانو براي حركت و خم كردن و كشش انگشت ها و از ريتم سازها براي افزايش دامنه حركات و منبعي براي الگوهاي حركتي.از نواختن ساز دهني براي كنترل بهتر دست ها و هماهنگي آن با دهان و تقويت ظرفيت هاي حياتي مي توان استفاده كرد.

يكي ديگر از منافع يادگيري نواختن ساز براي معلولين، احساس كاميابي و رضايت است. نواختن ساز، احساس ارزش شخصي را افزايش مي دهد و اگر به صورت گروهي نواخته شود، رشد اجتماعي شان تقويت خواهد شد.

كاربرد موسيقي درماني در درمان سالمندان
سالمندي معمولاً با درجاتي از زوال كاركرد جسمي و ذهني همراه است. كه اين درجات در افراد مختلف متفاوت است. بيشتر افراد مسن خصوصاً آنهايي كه در خانه هاي سالمندان زندگي مي كنند، علائمي از اختلالات فكري و بدني دارند.

بسياري از سالمندان مشكل پزشكي مانند بيماري هاي قلبي، ديابت، سرطان و يا فشارخون دارند. به علاوه عده اي نيز به دلايل عاطفي دچار افسردگي و تنهايي مي شوند.
موسيقي درماني مي تواند در زمينه تقويت كاركرد جسمي و روحي اين افراد مؤثر واقع شود.

به عنوان مثال موسيقي همراه با تمرينات و ورزش هاي روزانه، مي توان احساس دردي را كه غالباً توأم با اين ورزش هاست از ذهن دور ساخته و يا انگيزه و محرك لازم را براي شركت در انجام اين قبيل ورزش ها و فعاليت هاي حركتي فراهم كرد.

دست زدن نشاط انگيز و موسيقي ريتميك مي تواند ورم مفاصل انگشتان را صاف كند، اعتماد به نفس او را افزايش داده و انرژي مثبت را در اينگونه افراد تقويت كند. مهم است به خاطر بسپاريم كه موسيقي مورد علاقه سالمندان مانند ديگر اقشار مردم دامنه وسيعي دارد.

علاقه آنها متناسب با سنشان تغيير مي كند. معمولاً افراد مسن به آهنگ هاي معروفي كه در دوران جواني حوالي سنين ۱۸ تا ۲۵ سالگي گوش مي دادند، علاقه نشان مي دهند.

 موسيقي درماني دردرمان بيماران آلزايمر

 

بیشتر بدانیم
درمان تاناتوفوبیا یا ترس از مرگ

موسیقی درمانی

 

موسیقی درمانی

 

ويراستارعلمي : دکتر رحمت سخني از مرکز آموزشي درماني امام خميني (ره) اروميه

دريک مطالعه علمي معلوم گرديد که موسيقي درماني باعث افزايش سطوح ملاتونين و بهبود مشکلات رفتاري و خواب در ۲۰مرد مبتلا به آلزايمر ميشود.در اين مطالعه بيماران مبتلا به مدت يک ماه ،و در هر هفته ۵ روز ،تحت موسيقي درماني قرار گرفتند.

از اين افراد قبل از اولين جلسه درماني،در پايان هفته ۴ درمان و ۶هفته بعد از نتايج مطالعات نمونه خون گرفته شد.دکتر کومار و همکاران در دانشکده پزشکي ميامي که اين مطالعه را انجام دادند،سطح ملاتونين،نوراپي نفرين،اپي نفرين،سروتونين و پرولاکتين را اندازه گرفتنداين مواد شيميايي بر سطوح مغزي تاثير دارند.

بعد از پايان هفته چهارم درمان،معلوم شد که سطوح خوني ملاتونين،اپي نفرين و نوراپي نفرين بطور مشخصي افزايش پيدا کرده بود.علاوه بر آن سطوح ملاتونين بمدت ۶ هفته بعد از توقف برنامه درمان بالا مانده بود ولي سطوح اپي نفرين و نور اپي نفرين بعد از اين مدت به سطوح اوليه برگشته بود.

 

سطوح سروتونين و پرولاکتين تحت تاثير موسيقي درماني قرار نگرفت.علاوه بر تغييرات هورموني شرکت کنندگان در مطالعه فعالتر شدند،همکاري بهتري نشان داده وبهتر خوابيدند.دکتر کومار ذکر مي کند فعاليت هاي جهت تمديد اعصاب با نوعي از موسيقي  که آرامش ايجاد مي کند بسيار سود مند است.

براي افزايش احساس آرامش  و راحتي شما مي توانيد به موسيقي مرد علاقه خود حين خوردن؛قبل از خواب و زماني که مي خواهيد آرامش پيدا کنيد گوش دهيد.

موسيقي درماني نسبت به استفاده از داروهاي  سايکوتروپ بهتر و ايمن تر است.موسيقي درماني همانند يوگا و مديتيشن،به حفظ تعادل هورموني  و روحي حتي در دوره هاي استرس و بيماري کمک مي کند.

دیدگاه‌ها (0)

  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش ،مقاله یا محصول مطرح شود تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • خریداران محترم سوالات مرتبط با محصول را فقط از طریق تیکت ارسال کنند.

*
*